Korpus Wsparcia Seniorów

507

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie Zaprasza mieszkańców Tczewa w wieku 65 lat i więcej do skorzystania z bezpłatnego Programu „Korpus Wsparcia Seniorów”

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie informuje, iż jest realizatorem programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2022 rok. Gminie Miejskiej Tczew przyznano środki pochodzące z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 w ramach dwóch modułów na kwotę 193 429zł. Program jest realizowany w terminie od dnia 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

MODUŁ I

Moduł ten ma na celu udzielanie pomocy w formie wsparcia społecznego, ułatwienia dostępności do podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej i wsparcie w czynnościach dnia codziennego np. zaopatrzenia seniora w zakupy pierwszej potrzeby.

Jak skorzystać z Modułu I

  • Krok 1. Senior – 65 lat i więcej, decyduje się np. na skorzystanie z pomocy w formie zakupów dostarczonych do domu.
  • Krok 2. Senior kontaktuje się z pracownikiem socjalnym MOPS w Tczewie który dyżuruje w godzinach pracy pod numerem tel. 698-292-211 i umawia się na spotkanie w miejscu zamieszkania.
  • Krok 3. Pracownik socjalny w umówionym miejscu zamieszkania ustala z seniorem potrzeby i zakres wsparcia i przeprowadza pracę socjalną.
  • Krok 4. Zrobienie zakupów przez wolontariusza (za które płaci senior) i dostarczenie do miejsca zamieszkania seniora.

MODUŁ II

Celem Modułu II w „Korpusie Wsparcia Seniorów” jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania dla osób starszych przez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”.

Czym jest opieka na odległość? Teleopieka pozwala na opiekę nad daną osobą w sposób zdalny dzięki opasce na nadgarstek. Opaska połączona jest z telecentrum ratunkowym, w którym pracują ratownicy (tacy sami jak operatorzy numeru 112).

Opaska monitoruje parametry życiowe i wyposażona jest w:

  • Detektor upadków
  • Przycisk SOS
  • Pomiar tętna
  • Lokalizacja GPS
  • Dwustronna komunikacja głosowa
  • Czujnik zdjęcia opaski
  • Pomiar poziomu naładowania baterii

Dzięki teleopiece osoba nosząca opaskę ma całodobowy dostęp do ratowników w centrum telemedycznym. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwi połączenie się z gotową do interwencji centralą. Wtedy Ratownik podejmuje natychmiastową interwencję by udzielić pomocy użytkownikowi opaski. Sam użytkownik opaski może także wezwać pomoc w każdej chwili i z każdego miejsca dzięki przyciskowi SOS.

Jak skorzystać z Modułu II

Osoba która chce wziąć udział w programie Korpus Wsparcia Seniorów Moduł II musi złożyć wypełnioną kartę pacjenta wraz z podpisanym RODO (pliki do pobrania znajdują się poniżej)
w biurze podawczym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Osoby mieszkające same bez wsparcia ze strony rodziny mogą skontaktować się z pracownikiem socjalnym celem dostarczenia stosownych dokumentów tel. 698-292-211 lub (058) 777 00 20 (30) wew. 128. Do udziału w programie będą kwalifikowane w pierwszej kolejności osoby samotne i samotnie gospodarujące.

Po złożeniu kompletu dokumentów pracownik MOPS kontaktuje się bezpośrednio z klientem celem podpisania stosownej umowy użyczenia i pobrania „opaski bezpieczeństwa”.

(MOPS Tczew)



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułDebiut Pogoni w Ekstralidze bez punktów
Następny artykułKonkurs na flagę Kociewia rozstrzygnięty!