Młodzieżowa Rada Miasta

1829

Wybory, sesje, uchwały, obrady, realizacja inicjatyw – młodzi radni (uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych) mają szansę w tym uczestniczyć. Młodzieżowa Rada Miasta to realna lekcja demokracji i samorządności. To kształtowanie aktywności społecznej.

Młodzieżowa Rada Miasta Tczewa powstała w 1997 r. i jest jedną z najstarszych młodzieżowych rad gmin w Polsce.


Samo powołanie Młodzieżowej Rady, poprzez włączenie młodych ludzi w struktury samorządowe ma na celu przybliżenie młodemu pokoleniu spraw dotyczących miasta, w którym żyją.


Członkowie MRM jako przedstawiciele swoich szkół i środowisk reprezentują interesy młodzieży wobec instytucji samorządowych, mają wpływ na podejmowane decyzje, kreowanie otaczającej ich rzeczywistości. Młodzi ludzie będąc w takiej strukturze jaki jest Młodzieżowa Rada uczą się tego, co samorząd może zrobić dla młodzieży i tego, co młodzież może zrobić dla samorządu.


Przez 15 lat istnienia Młodzieżowa Rada bardzo się zmieniała, ewoluowała. Mimo pewnych ram, które regulują funkcjonowanie rady, widać, że każda kadencja rady jest inna. Każda tworząca tę strukturę grupa młodzieży wdrażała swoją wizje i widocznych jest organizowana od kilku lat corocznie w przedszkolach i szkołach zbiórka zabawek, które wręczane są dzieciom obecnym podczas odbywającej się każdego roku Wigilii Miejskiej.


MRM przez wszystkie lata funkcjonowania była także inicjatorem wielu przedsięwzięć z zakresu muzyki, kultury i sportu. Młodzież organizowała konkursy plastyczne, konkurs fotograficzny, turnieje sportowe, turnieje tańca break dance i electric boogie. W 2006 r. Młodzieżowa Rada Miasta Tczewa była inicjatorem graffiti wykonanego przez dwóch studentów – mieszkańców miasta Tczewa, na barierkach otaczających teren przebudowy Kina „Wisła” w centrum handlowe. W 2009 r. młodzież wzięła udział w trzygodzinnej audycji radiowej realizowanej przez Radio Euro.


Młodzieżowa Rada dwukrotnie otrzymała dofinansowanie ze środków zewnętrznych na organizację swoich przedsięwzięć. W 2006 r. uzyskała dotację na realizację „Integracyjnej imprezy muzycznej oraz warsztatów dla DJ-ów”. Hasłem przewodnim przedsięwzięcia było „Mówimy NIE narkotykom!” oraz chęć zintegrowania młodzieży tczewskiej wraz z zorganizowaniem dla niej czasu wolnego. W 2012 r. dofinansowanie na realizację imprezy muzycznej „Tczewskiego Przeglądu Talentów” – konkursu kierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.


Ponadto przez cały okres funkcjonowania Młodzieżowej Rady, jej członkowie jako wolontariusze pomagali w przedsięwzięciach organizowanych przez Urząd Miejski, Fabrykę Sztuk (wcześniej Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły), Centrum Kultury i Sztuki oraz liczne organizacje pozarządowe.


Od kilku lat Tczew jest członkiem stowarzyszenia gmin i powiatów pod nazwą Ogólnopolska Federacja Młodzieżowych Samorządów Lokalnych. Dzięki członkostwu w tej organizacji młodzież brała udział w różnych szkoleniach i seminariach, a także poprzez swojego delegata udział w zgromadzeniach ogólnych stowarzyszenia.


Członkostwo w Młodzieżowej Radzie pozwala młodym ludziom poszerzać swoje horyzonty. Dzięki aktywnemu uczestnictwu w Radzie młodzi ludzie mogą brać udział w licznych spotkaniach i debatach na terenie kraju i za granicą.


Obecnie po kolejnej zmianie statutu zainicjowanej przez samą młodzież, Rada będzie funkcjonowała w nowej strukturze. Po wyborach, które odbędą się w grudniu 2012 roku. w radzie zasiadać będzie 23 radnych przez okres trzech lat szkolnych. Czas pokaże jakie pomysły i działania zostaną wdrożone przez nowych radnych.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułZagospodarowanie przestrzenne
Następny artykułPrzydatne linki