Budżet, jakim dysponuje miasto przekłada się na warunki życia wszystkich mieszkańców –  to inwestycje, komunikacja, edukacja, opieka społeczna. Na wysokość budżetu  wpływ możemy mieć wszyscy – płacąc podatki w miejscu swojego zamieszkania.

W 2021 r. dochody Tczewa zaplanowane zostały na blisko 292 mln zł, z czego:

  • wpływy z PIT (podatku dochodowego od osób fizycznych) stanowią 19,6 proc, czyli ponad 57 mln zł
  • wpływy z CIT ( podatku dochodowego od osób prawnych)  – 1,7 proc, czyli  ok. 5 mln zł
  • wpływy z podatku od nieruchomości – 10,46 proc, czyli 30,5 mln zł
  • wpływy z innych podatków i opłat lokalnych – 7,4 proc, czyli 21,5 mln zł.

Pozostałe dochody miasta, czyli łącznie blisko 61 proc. (ok. 177 mln zł) to dotacje, subwencje i inne dochody, w tym także środki unijne.

Podatek PIT najpierw trafia do budżet państwa i tylko 38,23 proc. wraca do miasta. W przypadku Tczewa to jednak niebagatelna kwota  – ponad 57 mln zł, a mogłoby być jeszcze więcej.  Jako mieszkańcy mamy wpływ, jak rozwija się nasze miasto. Rozliczając podatki w miejscu zamieszkania zwiększamy budżet na inwestycje.

Swój podatek dochodowy (PIT) w Tczewie rozlicza tylko 85% mieszkańców.

Gdyby robili tak wszyscy, mielibyśmy do dyspozycji  prawie 10 mln zł więcej, które można by przeznaczyć na inwestycje, czyli dalszy rozwój miasta – na drogi, ścieżki rowerowe, nowe oświetlenie, miejsca do rekreacji i wypoczynku, obiekty sportowe.

Czy mieszkałeś w Tczewie 31 grudnia 2020?

Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to rozlicz swój podatek PIT w Tczewie.  W tym celu wystarczy w deklaracji podatkowej w sekcji A. MIEJSCE I CEL SKŁADANIA ZEZNANIA wskazać Urząd Skarbowy w Tczewie. Niech pieniądze z Twojego podatku wrócą do Ciebie!

Więcej o tym,  jak prawidłowo rozliczyć PIT znajdziesz w instrukcji na stronie: https://nacoidamojepieniadze.pl/jak-rozliczyc-pit

Zobacz też:

https://nacoidamojepieniadze.pl/budzet-miasta/tczew/2021#city-incomes

Fot. R. JedynowiczREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułPamiętajmy o usuwaniu śniegu z dachów
Następny artykułLekkoatleci MKS Sambora Tczew na zawodach halowych