Wszyscy lubimy tajemnicze opowieści, wszystkich nas, niezależnie od wieku, pasjonuje odkrywanie „skarbów” przechowywanych na zapomnianych strychach, ukrytych w domowych zakamarkach, eksponowanych w muzealnych gablotach.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie posiada w swoich zbiorach unikatowe przedmioty, historyczne perełki, archiwalne materiały, wzbogacające i systematyzujące wiedzę na temat burzliwych dziejów Grodu Sambora. Rękopisy, medale, XIX-wieczne mapy, odbitki prasowe wykonane techniką drzeworytniczą, karty pocztowe z przełomu wieków, plany miasta, kroniki, miedzioryty… Wszystkie one potrafią „mówić”, snuć zapierające dech w piersiach opowieści, zdradzać miejskie tajemnice, prezentować świat miniony, odległy, a jednocześnie tak bliski, bo przeniesiony na papier: opisany, naszkicowany, sfotografowany.

Zapraszamy do „zwiedzania” naszej Skarbnicy – tczewskiej biblioteki wirtualnej! Jest to pierwszy etap udostępnienia zdigitalizowanych zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Z samymi obiektami, jak również z ich szczegółowymi opisami zapoznać się można na stronie http://skarbnica.tczew.pl

Na początek zapraszamy do przeglądania ponad 600 pocztówek, zakupionych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie na przestrzeni blisko 20 lat. Zaprezentowane eksponaty, pochodzące z kolekcji Ireneusza Dunajskiego, Tomasza Spionka oraz Stanisława Zaczyńskiego, zostały opracowane w oparciu m.in. o Studium Historyczno-Urbanistyczne Miasta Tczewa, Ewidencję Dóbr Kultury, mapy katastralne, archiwalia oraz dostępne w zbiorach Sekcji Historii Miasta publikacje tematyczne.

Zachęcamy Państwa do zapoznawania się z pierwszą częścią eksponatów. Skarbnica będzie systematycznie uzupełniana o nowe obiekty.

Obecnie, kiedy wszystkie instytucje kultury są zamknięte, uchylamy przed Państwem rąbka tajemnicy i otwieramy wieko naszej bibliotecznej „skrzyni skarbów”. Gwarantujemy, że każdy pasjonat burzliwych dziejów Grodu Sambora znajdzie tu coś dla siebie. Zachęcamy do wyruszenia w tę jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną podróż „w czasie i przestrzeni”, podróż, której punktami docelowymi będą widoki prezentowane na awersach kart korespondencyjnych. To właśnie dzięki wirtualnej skarbnicy poznają Państwo sekrety miasta, którego już nie ma, miasta którego nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy, miasta które się zmieniało, ulegało licznym przeobrażeniom, było świadkiem, a zarazem mimowolnym uczestnikiem ważnych wydarzeń dziejowych.

Po ponownym otwarciu biblioteki serdecznie zapraszamy do naszej nowej siedziby przy ulicy Kościuszki 2 (wejście od strony murów obronnych). Kontakt ze Skarbnicą oraz z Sekcją Historii Miasta Miejskiej Biblioteki Publicznej: shm@biblioteka.tczew.pl, tel. 572 779 200.

(MBP)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułJak założyć profil zaufany na ePUAP – instrukcja
Następny artykułTczew ma pakiet pomocowy dla przedsiębiorców