W ostatni weekend obchodzono Europejskie Dni Archeologii (#EDA) – w Polsce koordynowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Była to okazja do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego poprzez różnorodne aktywności i wydarzenia prowadzone przez muzea, instytuty naukowe, instytucje kultury czy też fundacje.

Fabryka Sztuk po raz drugi dołączyła do grona organizatorów #EDA. Tym razem jako motyw przewodni wybrano numizmatykę. Dla uczniów szkół podstawowych odbyły się prezentacje numizmatycznych skarbów przechowywanych w Fabryce Sztuk. Szczególną uwagę wzbudziły monety pruskie z kapsuły czasu znalezionej podczas remontu mostu przez Wisłę. Z kolei dla osób indywidualnych zorganizowano spacer śladami wykopalisk archeologicznych prowadzonych na Starym Mieście. Na trasie spaceru znalazły się m.in. mury obronne, Fara św. Krzyża, a dokładniej krypta rodu Czarlińskich oraz plac Hallera. Program #EDA w Tczewie obejmował także spotkanie archeologiczne dla dzieci. Najmłodszym zaproponowano zabawę muzealną z wykorzystaniem replik dawnych przedmiotów. Dzieci utworzyły obozy dwóch kultur na bursztynowym szlaku. Ich rola polegała na wymianie handlowej poszczególnych towarów. Wymieniano się bryłkami bursztynu, biżuterią z muszli, replikami grotów i strzał, naczyniami glinianymi, jedzeniem. Po odegranej scence przyszła kolej na warsztaty lepienia skarbonek i innych drobiazgów z gliny.

Na kolejne wydarzenie promujące dziedzictwo kulturowe Fabryka Sztuk zaprasza we wrześniu. Będą to Europejskie Dni Dziedzictwa.

Fabryka Sztuk

Autorzy zdjęć: Marianna Pauch, Dariusz WałaszewskiREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułNowe składy rad nadzorczych w gminnych spółkach
Następny artykułPrzebudowa kanalizacji deszczowej zakończona