Żywa lekcja historii już za nami. Przenieśliśmy się do epoki napoleońskiej i byliśmy świadkami walk Wielkiej Armii Napoleona Bonapartego, w skład której wchodziły również polskie oddziały pod dowództwem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, wyzwalającej Tczew z rąk pruskich.
Ponad stu rekonstruktorów z całej Polski, m.in. z Gdańska, Nysy, Grudziądza, Płocka, w umundurowaniu i uzbrojeniu z epoki, stoczyli bitwę zakończoną kapitulacją wojsk pruskich. Dramaturgię zmagań wojennych podkreśliły efekty pirotechniczne. Bitwa miała bardzo dynamiczny charakter. Po raz pierwszy widzieliśmy także ucieczkę Prusaków. Zasadnicza część inscenizacji odbyła się przy murach obronnych na ul. Wąskiej, ale rekonstruktorzy przenieśli się też na ul. Krótką, plac Hallera i fragment ul. Wyszyńskiego.
Na placu Hallera zorganizowano obozowisko z czasów napoleońskich, odbył się pokaz musztry i odprawa wojsk. Nie zabrakło przepysznej grochówki dla mieszkańców.
Organizator: Fabryka Sztuk
Współpraca: Urząd Miejski w Tczewie, Straż Miejska, Zakład Usług Komunalnych, Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie, OSP miasta Tczewa.
Patronat: TVP Historia
Program i komunikaty dostępne na: www.fabrykasztuk.tczew.pl
Fabryka Sztuk
REKLAMA MIEJSKA