Pod hasłem „Smaki Dziedzictwa” odbywają się w tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa. Głównym ich celem jest edukacja historyczna i kulturalna.

Fabryka Sztuk włączyła się do akcji i zorganizowała wydarzenie, którego motywem były słodkie karmelki. Skąd ten wybór?

Zamierzaliśmy nawiązać do historii siedziby naszej placówki. W latach międzywojennych, w zabytkowych obiektach przy obecnej ul. 30 Stycznia 4, działała wytwórnia wyrobów metalowych „Arkona”. Katalog produktów tej fabryki był ogromny i obejmował przedmioty gospodarstwa domowego, m.in. tarki i kotły do prania, wanny, wiadra, polewaczki, czyli konewki, klozety pokojowe, a także… puszki do karmelków. I tak zaczyna się nasza „słodka” historia, którą chcieliśmy przybliżyć tczewianom – wyjaśniają pracownicy Fabryki Sztuk.  

W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których dzieci projektowały etykiety na puszki do karmelków. Wzięły też udział w grze muzealnej. Z kolei dorosłym zaproponowano spacer nowym „słodko-słonym” szlakiem. Podczas wspólnej wędrówki po Starym Mieście została przybliżona historia sklepów i fabryk branży spożywczej, browaru i restauracji z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ciekawostką okazało się, że przy ul. Chopina (dawnej Królewieckiej) działała fabryka pierników.

Do 19 września trwa konkurs, który polega na zaprojektowaniu puszki do karmelków oraz wymyśleniu sloganu reklamowego dawnej Arkony. Do wygrania gadżety promocyjne Europejskich Dni Dziedzictwa i Fabryki Sztuk, w tym oczywiście puszka do karmelków. Więcej informacji na stronie internetowej Fabryki Sztuk, w aktualnościach: https://tiny.pl/9trv1

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w drugi i trzeci weekend września. Zestawienie wydarzeń odbywających się w całej Polsce dostępne na: https://edd.nid.pl/wydarzenia/

(FS)



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułPiąty turniej Grand Prix Tczewa w Tenisie Ziemnym
Następny artykułKultura – jak to działa?