1 września odbyły się obchody upamiętniające 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej, podczas których oddano hołd bohaterom, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny.
Przy obelisku, na Skwerze Weteranów II Wojny Światowej spotkali się przedstawiciele władz państwowych, kolejarze, celnicy, samorządowcy miasta i powiatu, parlamentarzyści, duchowieństwo. Uroczystości uświetnił udział Kompanii Honorowej 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka oraz tczewskiej Harcerskiej Orkiestry Dętej.
Kazimierz Ickiewicz, historyk i radny Rady Miejskiej, przypomniał wydarzenia historyczne z 1 września 1939 r.
– II wojna światowa rozpoczęła się w Tczewie – dzisiaj ta informacja jest już w podręcznikach szkolnych. O godzinie 4.34 rozpoczęło się natarcie z powietrza. Tu żołnierzom II Batalionu Strzelców przyszło jako pierwszym w Polsce bronić ojczyzny. Wojna rozpoczęła się o te mosty. Niemcy chcieli je zdobyć, po to aby transporty mogły swobodnie przemieszczać się do III Rzeszy. Natomiast strona polska miała ich bronić. Był rozkaz – „obronić, a jak się nie da, to wysadzić”. Polscy żołnierze wykonali powierzone zadanie, mosty nie dostały się w ręce wroga. Saperzy polscy wykonali rozkaz i uniemożliwili Niemcom opanowanie mostów i tym samym szybkie przegrupowanie wojsk z terenu Wolnego Miasta Gdańska oraz Prus Wschodnich do Polski.
Udział w uroczystościach wzięli m.in.: Piotr Karczewski doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy, poseł Kazimierz Smoliński, reprezentujący Marszałek Sejmu Elżbietę Witek, Michał Bąkowski Wicewojewoda Pomorski, reprezentujący Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Andrzej Bittel Sekretarz stanu Wiceministra Infrastruktury, Kamil Wilde Wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego, Barbara Bętkowska – Cela dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
Odczytane zostały listy skierowane do organizatorów i uczestników uroczystości od prezydenta RP Andrzeja Dudy, Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Szef Krajowej Administracji Skarbowej – Magdaleny Rzeczkowskiej . Głos zabrał także prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki:
W ciągu kilku minut Polska stanęła w ogniu. Rozpoczęła się II wojna światowa. Granic polski broniło wówczas prawie milion żołnierzy, wojsko polskie dysponowało prawie 900 czołgami i około 500 samolotami. To wszystko plus odwaga i męstwo naszych żołnierzy, także tych z II Batalionu Strzelców, okazało się jednak o wiele za mało. Polska osamotniona, bez pomocy sojuszników nie była w stanie powstrzymać niemieckiej agresji. Rozpoczął się blisko 6 letni okres okupacji.
Na zakończenie uroczystości, delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem poświęconym Bohaterskim żołnierzom 2. Batalionu Strzelców, obrońcom mostu na Wiśle, polskim celnikom i kolejarzom z Szymankowa.
W ramach obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej przygotowano w Centrum Kultury i Sztuki spektakl artystyczny (malowanie światłem, speed painting show) w wykonaniu Galicyna Art Group. Oprawę artystyczną zapewniła Jadwiga Tomczyńska z zespołem.
Obraz gen. Józefa Hallera namalowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie Mirosław Pobłocki prezydent Tczewa wraz z Krzysztofem Mamińskim prezesem PKP S.A. przekazali Krzysztofowi Kordzie dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej. Podczas tego spotkania gratulowano także ks. Prałatowi Stanisławowi Cieniewiczowi Honorowemu Obywatelowi Miasta Tczewa, przyznanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, otrzymanego na wniosek prezydenta miasta, odznaczenia Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski za zasługi duszpasterskie i społeczne.
Całość widowiska można zobaczyć dzisiaj w godz. 18:00-24:00 na kanale: https://www.youtube.com/watch?v=ekHyjHJlp-I
ML
REKLAMA MIEJSKA