10 września o godz. 17.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki odbędzie się spektakl „Romeo i Julia, Julia i Romeo” w reżyserii Piotra Weintza. Spektakl ten jest pierwszą własną produkcją Centrum Kultury i Sztuki.

„Romeo i Julia, Julia i Romeo” to oryginalna adaptacja dramatu Williama Szekspira, w której wykorzystano jedynie dialogi głównych bohaterów sztuki z pominięciem innych postaci i treści. W spektaklu została również zachowana chronologia wydarzeń z dzieła Szekspira.

Tak skonstruowany spektakl sprawia, że dopiero rodzące się uczucie pomiędzy głównymi bohaterami jest na pierwszym planie, a wszelkie rodzinne niesnaski pozostają w tyle. Najbardziej oryginalnym zabiegiem w jego realizacji jest to, że aktorzy wypowiadają zarówno kwestie Julii, jak i Romea, bez stałego podziału na role. Osią przedstawienia jest tworząca się relacja, jej barwy, a nie ludzie, dlatego też nie ma znaczenia, kto wypowiada daną treść. Widzowie podążają za emocjami, a nie za konkretnymi bohaterami.

Spektakl jest niejednorodną ciągłą formą, która ewoluuje wraz z przebiegiem fabuły. Na scenie wykorzystywane są elementy teatru ruchu, tańca, śpiewu, komedii czy wręcz tragifarsy oraz nawiązania do starożytnego teatru greckiego, w którym akcję komentuje chór.

  • Scenariusz i reżyseria: Piotr Weintz
  • Występują: Damian Droszcz, Piotr Weintz
  • Na podstawie: William Shakespeare „Romeo i Julia”
  • Przekład – Stanisław Barańczak
  • Czas trwania spektaklu: ok. 70 minut
  • Bilety: 20 zł

Informacje o twórcach:

Piotr Weintz – aktor, reżyser oraz edukator teatralny. Jak sam twierdzi, przełomem w jego życiu był moment uświadomienia sobie, że pragnie oddziaływać na ludzkie emocje. Absolwent filozofii, studium policealnego o spec. wokalno-aktorskiej, szkoły filmowej – kierunek reżyseria; animator zespołów teatralnych. Za spektakle tworzone w oparciu o autorskie scenariusze z prowadzonymi grupami (dzieci, młodzież, seniorzy, dorośli, osoby z niepełnosprawnością) zdobył kilkanaście nagród, w tym kilka głównych, zarówno w konkursach regionalnych, festiwalach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Za swoją działalność w dziedzinie upowszechniania i ochrony, kultury otrzymał w 2010 r. Nagrodę Starosty Tczewskiego, natomiast w 2020 r. Nagrodę Prezydenta Tczewa.

Damian Droszcz – aktor, absolwent Akademii Teatru Alternatywnego, absolwent Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu, animator kultury, moderator. Aktor teatralny i filmowy, współpracuje z Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu, Teatrem Lalek „Zaczarowany Świat” w Toruniu i Teatrem Rysunkowym Jaworski. Pracuje również jako nauczyciel przedmiotu „Kultura żywego słowa” oraz reżyseruje spektakle. Od 2009 r. prowadzi amatorską grupę teatralną osób niepełnosprawnych, uzależnionych i wolontariuszy – Teatr Jestem, prowadzi również warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnością i osób uzależnionych w kraju i za granicą (min. Belgia, Turcja, Bułgaria, Norwegia, Włochy). Jest laureatem wielu nagród, w tym nagrody Prezydenta Miasta Torunia za działalność w sferze kultury, promowanie działań teatralnych wśród osób niepełnosprawnych i młodzieży szkolnej (2011 r.), stypendystą Miasta Torunia w dziedzinie kultury (2014 r., 2016 r., 2017 r. i 2018 r.) oraz stypendystą Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie artystycznej (2017 r.).

Fot. Paweł Grunau

(CKiS)



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułRockowo dla Jara
Następny artykułZaszczep się i otrzymaj kubek