Budynek Sądu Rejonowego przy al. Zwycięstwa w Tczewie otrzymał nagrodę II stopnia w konkursie Budowa Roku 2020.

Organizatorem konkursu jest Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, a patronują mu Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

“Budynek ma trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Jest jednym z najnowocześniejszych budynków sądowych w województwie pomorskim. Charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, zastosowaniem najwyższej klasy materiałów elewacyjnych oraz nietypowej armatury sanitarnej wandaloodpornej. Jego konstrukcja jest żelbetowa. Zastosowano ściany elewacyjne wentylowane, murowane z cegły klinkierowej, z wykorzystaniem m.in. nietypowego wiązania flamandzkiego z główkami wysuniętymi poza lico muru. Budowa została zrealizowana pięć miesięcy przed terminem, z zachowaniem zwiększonego reżimu technologiczno-organizacyjnego. Archiwa usytuowano w kondygnacji piwnicznej, zapewniającej bardzo dużą ilość przestrzeni magazynowej w archiwach (98 492 m półek). Z uwagi na potrzebę ochrony archiwów przed wilgocią, wykonano izolację przeciwwodną w postaci mat i okładzin bentonitowych. Zastosowano nietypowe instalacje teletechniczne, wbudowywane jedynie w obiektach służących jednostkom Ministerstwa Sprawiedliwości. ” – czytamy na stronie organizatora konkursu.

Powierzchnia zabudowy wynosi 1314,78 m2, powierzchnia użytkowa 3909,20 m2, a kubatura budynku 25 195,67 m3. Całość prac wykonano w ciągu 26 miesięcy. 

Inwestor: Sąd Apelacyjny w Gdańsku
Generalny wykonawca: PRZEMBUD GDAŃSK S.A., Gdańsk
Jednostka projektowa: Pracownia Architektoniczna „AA” s.c., Gdańsk
Kierownik budowy: mgr inż. Łukasz Łuczyński
Inspektor nadzoru: mgr inż. Ludwik Breza
Główni projektanci: mgr inż. arch. Andrzej Błażko (architektura),
mgr inż. Bartosz Piotrowski (konstrukcja).

Fot. materiały organizatora konkursuREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułW pracowni Fabryki Sztuk
Następny artykułKonferencja Samorządy Przyjazne Życiu – Tczew z 3 nagrodami