19 lutego, w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, Fabryka Sztuk zaprosiła najmłodszych, jak i nieco starszych gości na wystawę opowiadającą o tym polskim uczonym oraz jego przyjacielu i współpracowniku rodem z Tczewa – Aleksandrze Skultecie.
Mimo że ekspozycję można oglądać już od dłuższego czasu, to odkryto ją na nowo. Edukatorzy postanowili przypomnieć postać Eufemii – siostry Skulteta, nazywanej „Różą z Tczewa”. Zwiedzający musieli znaleźć klucz do skarbczyka, gdzie ukryty został atrybut Eufemii. W tym celu wykonali bez problemu kilka zadań, poznając przy okazji najważniejsze fakty z życia Kopernika i Skulteta. Na zakończenie czekała słodka niespodzianka – pierniki z wróżbami, które nawiązywały do myśli i idei twórcy teorii heliocentrycznej. Jak na Fabrykę Sztuk przystało, nie mogło zabraknąć aktywności plastycznej. Dzieci wykonały obrazki – widoki ze statku kosmicznego oraz kosmiczną abstrakcję na szkle z wykorzystaniem farb i brokatu. Świętowanie urodzin Kopernika zwieńczyło kuratorskie oprowadzanie po wystawie adresowane do młodzieży i dorosłych.
W wydarzeniu wzięło udział blisko sto osób. Organizatorzy zapowiadają, że to nie koniec atrakcji, jakie czekają nas w Roku Mikołaja Kopernika.
Wystawę „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek” można zwiedzać do 10 września. Wstęp bezpłatny.
Pierwsza część wystawy – to gratka dla miłośników historii; jesteśmy świadkami bitwy pod Lubiszewem, wielkiego pożaru Tczewa, początków reformacji; zobaczymy też, jak wyglądało życie codzienne w szesnastowiecznym Tczewie. W drugiej części przypatrujemy się życiu kanoników warmińskich, którymi był zarówno Kopernik, jak i Skultet, a także poznajemy dokonania obu uczonych. Atrakcje wystawy: makieta z ruchomymi planetami, prezentacja multimedialna o założeniach układu heliocentrycznego i towarzysząca jej muzyka elektroniczna, filmy z udziałem cenionego aktora Mirosława Baki, multimedialne puzzle i kolorowanka.
Kurator: Józef M. Ziółkowski; patronat Prezydenta Miasta Tczewa Mirosława Pobłockiego i Polskiej Agencji Kosmicznej.
Fabryka Sztuk
REKLAMA MIEJSKA