Na ziemi łagodnej. Dawno temu i jeszcze dawniej na Kociewiu – to najnowsza książka Romana Landowskiego, autora znanego nie tylko w Tczewie i na Kociewiu. Wydanie książki współfinansowano w ramach realizacji zadania publicznego ze środków Gminy Miejskiej Tczew i Powiatu Tczewskiego. Realizatorem i koordynatorem projektu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej.. Publikację wydano w 100. rocznicę powrotu Pomorza do Polski, 760. rocznicę praw miejskich Tczewa, 50. rocznicę działalności TMZT, w roku 6. Kongresu Kociewskiego.

Z recenzji dr hab. Marii Pająkowskiej – Kensik, prof. UKW:

„Autor – powszechnie znany na Pomorzu pisarz, regionalista, animator kultury. Swoim życiorysem i działalnością objął całe Kociewie. Jako twórca i redaktor naczelny „Kociewskiego Magazynu Regionalnego” przez lata czuwał nad współczesnym obrazem regionu. Napisane przez niego gawędy często stają się tekstem popularnonaukowym, opartym na różnorodnych źródłach. Bogactwo odniesień historycznych i kulturowych, talent pisarski Romana Landowskiego – składają się na dzieło – w swoim rodzaju niezwykłe i bardzo ważne, w dorobku godnym prezentacji w Roku 6. Kongresu Kociewskiego. (…) Ogólnie jest to opracowanie wielowymiarowe, wielowątkowe. W I rozdziale znajdujemy przedstawienie ogólnego obrazu Kociewia – geografii, grup etnokulturowych. Według zasad toponomastyki przedstawił Autor nazwy miejscowe regionu, nie tylko ośrodków miejskich. Bardzo ciekawy jest też rozdział – Z powszedniego życia przodków.  Tu obraz chałupy, stroje z malowanej skrzyni. Nawet omówienie kartoflanego badziewia jak nazwał potrawy z kartofli. Z krajobrazem dawnej wsi mamy przedstawienie kuźni, karczmy, jarmarków. (…) Do rąk pomorskich regionalistów trafia książka niezwykła. Bardzo ważna i ciekawa w szeroko pojętej edukacji regionalnej. Nie jest to „suche” opracowanie historii i kultury regionu, ale intrygująca opowieść o ziemi, ludziach i wydarzeniach, które nie całkiem przeminęły a ich istota wpisała się w Kociewie…”

Książka została wzbogacona fotografiami Lecha J. Zdrojewskiego, artysty plastyka i fotografa ze Zblewa, przedstawiającymi głównie krajobraz Kociewia, a także skanami dawnych pocztówek i materiałów graficznych, pochodzących ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Wydawcą jest Fundacja OKO-LICE KULTURY w Zblewie. Książkę (wydanie II) można nabyć w sklepie internetowym „Bernardinum” https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/ oraz w sklepie https://czec.pl/ a także u wydawcy  http://oko-lice-kultury.pl/



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKrzyż Kawalerski dla księdza Cieniewicza
Następny artykułPełnienie funkcji Inspektora Nadzoru Inwestorskiego nad realizacją inwestycji „Budowa stadionu lekkoatletycznego przy ulicy Bałdowskiej w Tczewie – etap II”