W tym roku Harcerska Orkiestra Dęta im. Stanisława Moniuszki obchodzi Jubileusz 75-lecia działalności.

Z tej okazji razem z Towarzystwem Przyjaciół Orkiestry Harcerskiej zapraszamy mieszkańców Tczewa, a szczególnie byłych orkiestrantów do wspólnego świętowania. W intencji Harcerskiej Orkiestry Dętej zostanie także odprawiona msza św. w niedzielę, 25 września o godz. 12:30 w tczewskiej farze.

Jubileuszowy koncert odbędzie się 1 października o godzinie 16.00 w Centrum Kultury i Sztuki (ul. Kard. Wyszyńskiego 10). Wstęp wolny, ale obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać w kasie CKiS od 15 września.

Harcerska Orkiestra Dęta

Jest zespołem młodzieżowym, istnieje już od 1947 roku. Wychowało się w niej i zaraziło muzyczną pasją kilka pokoleń tczewian. Obecnie w skład HOD wchodzi około 60 młodych muzyków, w większości są to uczniowie, ale także studenci i dorośli, którzy są związani z zespołem od dziecka. Niewątpliwym sukcesem Orkiestry jest zapoczątkowanie kariery wielu późniejszych muzyków zawodowych.

Zespół ma charakter tzw. concert band czyli koncertowej orkiestry dętej z sekcją perkusji oraz basem strunowym. W swoim repertuarze posiada: muzykę filmową, aranżacje popularnych standardów muzyki rozrywkowej (gospel, jazz, rock, pop), transkrypcje muzyki poważnej, muzykę religijną oraz oryginalne kompozycje przeznaczone na orkiestrę dętą. Oprócz koncertów estradowych zespół występuje w paradach marszowych, a także bierze udział w uroczystościach patriotycznych, religijnych i harcerskich.

W bogatej historii HOD, z którą można się zapoznać na stronie www.orkiestra.tczew.pl, szczególne miejsce zajmują: uzyskanie w 1987 roku tytułu Reprezentacyjnej Orkiestry ZHP oraz uczestnictwo w oprawie muzycznej mszy św. koncelebrowanej przez papieża Jana Pawła II 6 czerwca 1999 roku w Pelplinie. Orkiestra dokonywała nagrań dla radia i telewizji. W dorobku ma płyty „Radosna strona życia” oraz „Choral&Rock”.

Do najważniejszych osiągnięć HOD w ostatnich latach należą:

  • wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Świeciu w konkursie „Nadęty Chopin” w 2010 roku,
  • III nagroda w kategorii Koncert estradowy podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu w 2012 roku,
  • I nagroda w Pomorskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Lipuszu w 2012 roku,
  • II nagroda w Kaszubsko-Kociewsko-Powiślańskim Przeglądzie Orkiestr w Kolbudach w 2013 roku,
  • II nagroda w kategorii Koncert estradowy podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu w 2013 roku,
  •  I nagroda w kategorii Koncert estradowy podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu w 2015 roku,
  • nagroda „Kociewskie Pióro 2015” w dziedzinie Animacja kultury,
  • I nagroda w III Nadbałtyckim Festiwalu Orkiestr w Gniewinie w 2016 roku,
  • Koncerty podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni  w  2015 i 2016 roku,
  • Koncert z Gwiazdą – Jackiem Wójcickim w 2016 roku,
  • Koncert Trzech Króli z udziałem Mieczysława Szcześniaka, Zbigniewa Wodeckiego i Jacka Wójcickiego w 2017 roku, transmitowany na żywo przez Radio Gdańsk,
  • Koncert z Gwiazdą: Kuba Badach (2018), Janusz Radek (2019).

Dyrygentką HOD jest Magdalena Kubicka-Netka, absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Gdańsku-Wrzeszczu. Batutę przejęła w 2002 roku od swojego ojca Jerzego Kubickiego, który zespół prowadził przez 44 lata. Komendantem Szczepu Harcerskiego HOD jest hm. Norbert Jatkowski. Zespół działa w strukturach Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

(CKiS)



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułSportowa „dwójka” ma nowe skrzydło
Następny artykuł„Rzeka, która łączy”. Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Wisły oraz CKWS w Tczewie