Ponad 300 młodych artystów z trzech powiatów wzięło udział w XIII edycji Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego.
Cieszę się, że po dwóch latach mogliśmy się spotkać i przeprowadzić sprawnie wszystkie etapy festiwalu przy zaangażowaniu różnych instytucji kultury z Tczewa i Starogardu Gdańskiego. Potrafimy zachować jako Kociewiacy swoją odrębność etniczną i kulturową, ale jednocześnie wiemy, że jesteśmy na Pomorzu i mamy również innych sąsiadów, jak Kaszubów i Borowiaków. Festiwal ma łączyć tradycję z nowymi trendami w kulturze. Duże podziękowania należą się dzieciom i młodzieży, że podtrzymują tradycję regionalną, pamiętają o twórcach i jednocześnie promują własną twórczość – powiedział Janusz Landowski, prezes TMZT.
– Dziękuję za organizację XIII Festiwalu Twórczości Kociewskiej. To impreza promująca Kociewie, dorobek twórczy regionalistów i piękno naszej tradycji. Wydarzenie cieszy się dużą popularnością, gromadząc miłośników Kociewia w różnym wieku – gratulował Adam Urban, zastępca prezydenta Tczewa.
Na scenie zaprezentowali się wybrani laureaci konkursu (kategoria recytacje):
– Wiktoria Sawczuk ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Tczewie,
– Patrycja Golimowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim,
– Maria Gosz z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Skórczu,
– Liliana Uhlenberg z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim,
– Szymon Szachta z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie,
– Joanna Zalewska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie,
– Elżbieta Kaleta z Gminnego Ośrodka Kultury w Lubichowie,
– Lena Majka ze Starogardu Gdańskiego.
Festiwal uświetniły swoim występem dzieci z przedszkola nr 8 w Tczewie inscenizacją „Boży Grajek” autorstwa Romana Landowskiego.
W tym roku dzieci i młodzież przedstawiały swoje artystyczne zdolności w 7 kategoriach: recytacje poezji i prozy, inscenizacje i programy słowno -muzyczne, prace plastyczne, juwenilia literackie, utwory wokalne oraz fotografia. Prace młodych artystów można było zobaczyć na ekranie podczas prezentacji przed uroczystością, a także są dostępne na stronie Fabryki Sztuk.
W festiwalu uczestniczyło 314 wykonawców, którzy przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem 132 opiekunów. Reprezentowanych było 56 placówek z trzech powiatów kociewskich (tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego):
– 7 przedszkoli,
– 31 szkół podstawowych,
– 13 szkół ponadpodstawowych,
– 5 placówek kulturalno-oświatowych.
Zgłosiło się:
– 155 uczestników z powiatu tczewskiego,
– 142 z powiatu starogardzkiego,
– 17 z powiatu świeckiego.
Oceniono:
– 15 młodzieńczych prac literackich,
– 63 prace plastyczne,
– 87 prezentacji recytatorów (ze Starogardu Gdańskiego, Świecia i Tczewa),
– 5 programów słowno-muzycznych,
– 3 inscenizacje,
– 11 utworów wokalnych,
– 27 prac fotograficznych.
W drugiej części festiwalu odbyła się promocja książki Romana Landowskiego pt. „Podania, baśnie i legendy z Kociewia, Kaszub, Borów Tucholskich…”. Publikacja książkowa wraz z audiobookiem jest rezultatem projektu dofinansowanego przez Miasto Tczew i Powiat Tczewski. O książce opowiedzieli Aleksandra Kęprowska z telewizji Tetka i Radia Tczew, Krzysztof Korda Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie i przedstawiciel wydawcy Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku, prof. Maria Pająkowska –Kensik, regionalistka i recenzentka książki oraz Janusz Landowski prezes TMZT, koordynator projektu. W publikacji znajduje się 51 utworów, wśród których zamieszczono wersje tekstów autorskich dotąd niepublikowanych.
Na zakończenie wieczoru wystąpiła Grażyna Łobaszewska z zespołem Ajagore. Koncert rozpoczęto utworem „Czekając na wypogodzenie” z płyty Zimowe sny z 2010 r. do słów Romana Landowskiego.
Festiwal odbył się pod patronatem prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego i przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Tczew.
Głównym organizatorem i koordynatorem konkursu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, a współpracują z nim: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, Fabryka Sztuk, Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.
M.L.
REKLAMA MIEJSKA