W okresie ferii zimowych Fabryka Sztuk zorganizowała wiele przedsięwzięć kulturalnych: warsztaty artystyczne dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych, wystawy, zajęcia w lokalnym centrum nauki, grę miejską, wycieczkę rowerową i żywą lekcję historii. Przez dwa tygodnie placówkę odwiedziło prawie 5 tysięcy osób.

Strzałem w dziesiątkę okazała się wystawa zestawów i modeli kolekcjonerskich LEGO®, która przyciągnęła rzesze młodych i nieco starszych fanów budowania z klocków. Składa się ona z dwóch części: ekspozycyjnej (prezentacja gotowych zestawów oraz autorskich konstrukcji) i strefy do samodzielnego budowania.

Podczas ferii zorganizowano także warsztaty artystyczne – zainspirowane sztuką współczesną, a dokładniej twórczością prof. Mariusza Białeckiego oraz zimowe zabawy, w których motywem przewodnim były pejzaże autorstwa Breugla. Z tej propozycji skorzystały dzieci z zimowisk szkolnych i przedszkoli.

Kamienica przy ul. Podmurnej 15 stała się idealną przestrzenią do warsztatów ikonopisania, które odbyły się dzięki współpracy ze Scholą Węgajty i Grupą Agathos. Pod okiem instruktorów Małgorzaty Dżygadło-Niklaus i Bartosza Bremera uczestnicy poznali geometrię wybranych ikon i na tej podstawie wykonali szkice, który przenieśli na deski lipowe. Efekty ich pracy będziemy mogli poznać podczas kwietniowej wystawy.

Dla osób indywidualnych edukatorzy z Fabryki Sztuk przygotowali warsztaty rodzinne, podczas których dzieci poznawały różne techniki plastyczne i rozwijały swoją wyobraźnię. Z kolei młodzi odkrywcy korzystali ze Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, gdzie czekały na nich interaktywne eksponaty, a także konstrukcyjne wyzwania. 1 marca gościem specjalnym Strefy był jeden z najbardziej nietuzinkowych polskich naukowców – prof. Andrzej Dragan. Biesiada literacka z jego udziałem cieszyła się sporym zainteresowaniem. Współorganizatorem wydarzenia była Agencja Artystyczna R&K Nehrebeccy.

Warto dodać, że 22 lutego tczewianie i turyści wzięli udział w inscenizacji bitwy o Tczew z 1807 roku. Ponad stu rekonstruktorów z Polski, Niemiec i z Czech w umundurowaniu i uzbrojeniu z epoki stoczyło bitwę zakończoną kapitulacją wojsk pruskich. Żywa lekcja historii odbyła się na przy murach obronnych i na placu Hallera.

Fabryka Sztuk



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułPrzetarg na utrzymanie dróg w Tczewie – 5 ofert 
Następny artykułBezpłatne zajęcia z programowania dla dzieci – podsumowanie