W drugiej części filmu „Muzealia Fabryki Sztuk” opowiadamy o sprzętach onegdaj używanych w domach: drewnianych wiadrach, masielnicach, aluminiowych kankach, tarkach do prania czy też żelazkach z duszą.

Przenosimy się do czasów, gdy prace domowe wykonywało się ręcznie. Zobaczymy, ile czynności składało się na to, by mieć czyste i uprasowane ubranie: przyniesienie wody ze studni przy pomocy nosidła, namoczenie odzieży w balii wypełnionej wodą, następnie pocieranie nią po powierzchni tarki, płukanie w czystej wodzie, suszenie i oczywiście prasowanie, np. żelazkiem ze specjalnym pojemnikiem na duszę, a więc kawałkiem metalu, który uprzednio rozgrzewało się w piecu. Ponadto poznamy instrukcję, jak zrobić domowe masło, a to również nie było łatwe zadanie.

Film został zrealizowany na dziedzińcu Fabryki Sztuk. Sielski klimat nagrania podkreśla scenografia – Poniatówka i stojące przed nią drewniane rzeźby o imionach Andzia i Maciek. W rolę Kociewianki wykonującej domowe obowiązki wciela się Emilia Kalinowska, a opowieść o eksponatach etnograficznych snuje Józef Ziółkowski.

Film „Muzealia Fabryki Sztuk” jest dostępny na kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCxS9PCplz3VHhILGdfllVbA

Zachęcamy również do poznania tajników średniowiecznej kuchni, które zdradza nam Dariusz Wałaszewski w artykule „Słów kilka o średniowiecznym jadle”. Wówczas obowiązywała zasada  „co tłustsze, to zdrowsze”. W Polsce nie znano ziemniaków, a produkt luksusowy stanowiło mleko i mleczne produkty. Jadano zaś wieprzowinę, wołowinę, dziczyznę, drób. kaszę i ryż. Ryby w przeróżnej postaci były z kolei daniem odpowiednim na post, a pamiętajmy, że w tamtych czasach poszczono nawet 200 dni w roku. Za przysmak uchodziły też ogony bobrze, żółwie błotne oraz łapy niedźwiedzie. Najpopularniejszym napojem było piwo, które początkowo różniło się od obecnego, gdyż było gęstym wywarem ze sfermentowanego zboża, spożywanym o każdej porze dnia. Rzecz jasna, stoły poszczególnych warstw społecznych, czy to mieszczaństwa, szlachty czy chłopstwa, różniły się od siebie.

Artykuł dostępny jest na stronie internetowej Fabryki Sztuk w zakładce wystawy online: http://fabrykasztuk.tczew.pl/index.php?p=4,50,0&item=2afcae563bc7f688REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułBiblioteczny filmik o książkach. Od drukarni do czytelnika
Następny artykułTczewscy radni uchwalili pakiet pomocowy dla przedsiębiorców