Dzień 30 stycznia, od 1992 r. obchodzimy jako Dzień Tczewa. Jest to pamiątka wkroczenia do miasta w 1920 r. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera i powrotu Tczewa do Polski. To także okazja, aby uhonorować tych, którzy zasłużyli się dla naszego  miasta.

Uroczystości rozpoczęliśmy przemarszem na trasie od Urzędu Miejskiego, czyli przedwojennej siedziby starostwa do Centrum Kultury i Sztuki. Do Tczewa przyjechał gen. Józef Haller (w tę rolę wcielił się Michał Rychlicki) witany przez przedstawicieli władz miasta (jako przedwojenny burmistrz Władysław Orcholski wystąpił prezydent Mirosław Pobłocki).

O godz. 16.00 rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miejskiej poprowadzona przez przewodniczącego Zenona Drewę. Pojawił się na niej również gen. Józef Haller. W sesji uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy w gmin powiatu tczewskiego, radni kilku kadencji, mieszkańcy Tczewa.

Podczas uroczystości wyświetlony został film podsumowujący działania mijającej kadencji samorządu miasta.

Podczas sesji przekazane zostały najważniejsze wyróżnienia samorządu miasta. Nagrodę prezydenta Tczewa „Tczewianin Roku 2023” otrzymali:

Mateusz Biskup – dwukrotny olimpijczyk, medalista Mistrzostw Świata i Europy, multimedalista Mistrzostw Polski w wioślarstwie. W 2023 r. zdobył złoty medal Mistrzostw Europy Seniorów w Bled oraz brązowy medal Mistrzostw Świata Seniorów w Belgradzie.

-Krzysztof Pieczewski – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chóru Męskiego ECHO, pomysłodawca, animator i moderator – został nagrodzony za popularyzację i promocję dorobku tczewskiej kultury muzycznej, w szczególności muzyki chóralnej – na terenie kraju i poza jego granicami.

W tym roku aż pięć osób zostało uhonorowanych Medalem „Pro Domo Trsoviensi”, przyznawanym przez Radę Miejską w Tczewie. Decyzja o przyznaniu wyróżnień zapadła podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej, natomiast wręczenie odznaczeń nastąpiło podczas uroczystej sesji.

Otrzymali je:

Kamila Justa-Kowalska –  utytułowana wędkarka, za działalność sportową w wędkarstwie spławikowym. Najważniejsze osiągnięcia to: brązowy medal w 2005 roku w  Zagrzebiu (Chorwacja), złoty medal w 2016 roku w Meridzie ( Hiszpania), złoty medal w 2021 roku w Almere (Holandia), brązowy medal w 2022 roku w Grawelines (Francja) i srebrny medal w 2023 roku w Apatin (Serbia). Dodatkowo w roku 2023 wraz z drużyną wywalczyła brązowy medal. Te osiągnięcia wielokrotnie zapewniały jej tytuł „Wędkarza roku”.

Kazimierz Homa – za wieloletnią działalność  w dziedzinie sportu na terenie Tczewa, powiatu tczewskiego, województwa, Polski jak również poza jej granicami. Był wieloletnim prezesem MKS Wisła Tczew, który w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia.

Edmund Antczak – za działalność sportową i promocję Tczewa. Od 1996 roku Edmund Antczak jest trenerem Reprezentacji Polski w rzutach lekkoatletycznych. Został też powołany przez Polski Komitet Olimpijski na Igrzyska Olimpijskie w Tokio (2020 rok) w charakterze trenera lekkoatletycznej reprezentacji Polski. Jest wychowawcą i trenerem wielu medalistów  Mistrzostw Polski.

Adam Wendt – za działalność kulturalną i pedagogiczną w zakresie propagowania muzyki jazzowej. Jest ą, kompozytorem, aranżerem oraz pedagogiem. Od momentu powstania zespołu Walk Away w 1985 r. jest związany z nim na stałe. Z Walk Away, solo oraz z innymi zespołami  koncertował niemal w 20 krajach świata. Dotychczas wziął udział w nagraniu ok. 100 płyt (w tym 10 autorskich) nie tylko jako saksofonista, ale również jako kompozytor i aranżer. Wielokrotnie uczestniczył w jury festiwalowym „In memoriam”- Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. Współpracuje z Tczewskim Centrum Kultury i Sztuki, m.in. podczas dorocznych “Zaduszek Jazzowych”, gdzie występuje z różnymi zespołami oraz zaproszonymi gośćmi z kraju i zagranicy.

Jarosław Kukowski – za 30-letnią pracę artystyczną i promocję sztuki oraz miasta w Tczewie i za granicą. Jest  malarzem współczesnym, designerem i jurorem międzynarodowych konkursów artystycznych. To ambasador sztuki tworzonej w Tczewie. Jego prace były wystawiane w tak prestiżowych miejscach, jak m.in. Luwr, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Oddział Muzeum Narodowego – Królikarnia, Rempex w Warszawie czy Nowy Jork (Art Expo).

Nagrodę Pro Obywatel, przyznawana przez Pomorski Ruch Obywatelski otrzymał Grzegorz Oszmana, komendant hufca ZHP w Tczewie.


M.M.



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułTak zmienił się Tczew (2019 – 2023)
Następny artykułHarmonogram rekrutacji do samorządowych przedszkoli i szkół podstawowych