Niedawno (w sierpniu br.) zachęcaliśmy do wzięcia udziału w projekcie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie pod hasłem „Czytelniczy rejs”. Tymczasem nastał grudzień, pora zwijać żagle i kierować się ku lądowi. Nieuchronnie dobiegła końca historyczno-literacka wyprawa do magicznego świata książek oraz książkowych bohaterów, wyprawa za sprawą której każdy, niezależnie od wieku i indywidualnych upodobań, mógł choć na moment poczuć się jak rasowy marynarz i dołączyć do bibliotecznej ekipy pogromców mórz.
Niejednokrotnie podczas trwającej pięć miesięcy „żeglugi” obieraliśmy kurs na przygodę, docieraliśmy do kolejnych portów, poznawaliśmy wartościowe, godne polecenia lektury. Niestraszne były nam porywiste wiatry, pirackie zakusy ani pułapki czające się w głębinach. Liczyła się wyłącznie dobra zabawa, okazja do obcowania z literaturą, a także możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu morskich tradycji Tczewa. Niestety już niebawem „Czytelniczy Rejs” pozostanie jedynie miłym wspomnieniem, po raz ostatni zacumujmy więc nasz statek o nazwie „Tczewska Książnica” i zapoznajmy się z materiałami udostępnionymi przez Sekcję Historii Miasta w ramach wystawy „Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930”.
- Kim był i jaki związek ze szkolnym statkiem Lwów miał dr Mieczysław Węglewski?
- Który z wykładowców tczewskiej Szkoły Morskiej nazywany był przez uczniów „Antosiem”, „Ledóchem”, „Dziadkiem”?
- Kto był kierownikiem stacji meteorologicznej założonej w 1927 roku przy Szkole Morskiej w Tczewie?
- W stosunku do uczniów był twardy i wymagający. W pierwszych latach naszego morskiego życia był dla nas symbolem prawdziwego wilka morskiego z powieści Londona – o kim mowa?
- Ilu uczniów i marynarzy pomieścić mógł jednorazowo statek szkolny Lwów?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie na stronie Skarbnicy – Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej, w zakładce „Wystawa o Szkole Morskiej”.
Zapraszamy!
Ekspozycja dostępna jest pod linkiem: https://skarbnica.tczew.pl/category/szkola-morska
Wystawa „Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930” przygotowana i udostępniona została w ramach „Czytelniczego Rejsu”, projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
(Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie)
REKLAMA MIEJSKA