30 lat temu, 27 maja odbyły się pierwsze wybory samorządowe. Samorządność sprawiła, że poczuliśmy się gospodarzami w swoich gminach, a przy wsparciu środków unijnych  pozwoliło to stworzyć nową Polskę.

W początkowym okresie samorządności Tczew był zaliczany do obszarów dotkniętych strukturalnym bezrobociem. Upadające w Trójmieście i w Tczewie duże zakłady pracy sprawiły, że i dla tczewian brakowało zatrudnienia. Lekarstwem okazała się Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, ale przede wszystkim wysiłki samorządu, przedsiębiorczość i pasja mieszkańców, które zaowocowały powstaniem silnego, samodzielnego i atrakcyjnego ośrodka.

● Powrót Tczewa nad Wisłę

Powrót Tczewa nad Wisłę to cel konsekwentnie realizowany od lat 90-tych ubiegłego wieku. Skutkiem jest zagospodarowany Bulwar Nadwiślański, ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, przystań, pomost wioślarski. Dzisiaj tereny nadwiślańskie to  miejsce spacerów, aktywnego wypoczynku, plenerowych koncertów, festynów, happeningów. Atrakcją dla najmłodszych jest ogromny, 8-metrowy zamek na bulwarze.

● Rewitalizacja Starego Miasta

Tczew realizuje już drugi, wspierany przez środki unijne, projekt rewitalizacji Starego Miasta – tym razem uwzględniający także osiedle Zatorze. Efekty to m.in. trzy szlaki – forteczny, widokowy i droga spacerową, wyremontowane kamienice, wiele imprez plenerowych i zaangażowanie mieszkańców w życie dzielnic. W tym roku zakończyliśmy budowę biblioteki przy ul. Kościuszki, a wkrótce rozpocznie działalność Klub Rodzinny Zatorze. Przed nami przebudowa układu drogowego na Zatorzu i gruntowny remont głównego gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy  ul. J. Dąbrowskiego

●Zintegrowany węzeł transportowy

„Węzeł” to jedna z największych tczewskich inwestycji zrealizowanych przy wsparciu środków unijnych. W konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich inwestycja została uznana za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną  w Polsce.. Na obszarze ponad 5 ha powstało komunikacyjne centrum miasta obsługujące podróżnych korzystających z różnych rodzajów transportu. Sąsiaduje z nim centrum usługowe – galeria handlowa, kino. Parking na 250 miejsc oddany w 2012 r. już przestał wystarczać, ale kończy się budowa nowego dwupoziomowego parkingu na 100 kolejnych miejsc.

Węzeł transportowy przy dworcu PKP

● Fabryka Sztuk

Fabryka Sztuk działająca w pofabrycznym budynku zmodernizowanym ze środków unijnych i jest bardzo prężną samorządową instytucją kulturalną. Jest laureatem głównej nagrody w konkursie „7 Cudów Unijnych Funduszy” , organizatorem wystaw, imprez plenerowych, zajęć edukacyjnych. Bez niej trudno wyobrazić sobie dzisiejszy kulturalny Tczew.

● Pomorska Specjalna Stefa Ekonomiczna

Od 1997 r. działa w Tczewie Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Firmy w strefie to praca dla kilku tysięcy osób, to także miejsce, dzięki któremu Tczew stał się jednym z najważniejszych w kraju ośrodków rozwoju branży teleinformatycznej. W PSSE zaangażowany jest kapitał amerykański, francuski, belgijski, niemiecki i angielski.

● Nowe osiedla mieszkaniowe

W miejscu dawnego gospodarstwa rolnego Piotrowo powstała nowoczesna dzielnica mieszkaniowa. Osiedle systematycznie wzbogacane jest o infrastrukturę poprawiającą komfort życia mieszkańców. Oprócz zaplecza handlowo-usługowego jest duży teren rekreacyjno-sportowy w rejonie ul. Andersena,  place zabaw, siłownie pod chmurką, rowerodrom, boisko wielofunkcyjne. Nowe osiedle mieszkaniowe powstaje też na dawnych terenach wojskowych. Przy ul. Prostej na Zatorzu powstało osiedle  budynków komunalnych.

●Nowe tereny sportowo-rekreacyjne

Niezagospodarowany teren i miejsce dzikich wysypisk śmieci – tzw. kanonka, zamienione zostało w teren rekreacyjny i miejsce rodzinnego wypoczynku.

W 1998 r. oddano do użytku kompleks odkrytych basenów.  W sąsiedztwie znajduje się skatepark, kort tenisowy oraz hala sportowa i kryte lodowisko. Powstały nowoczesne boiska piłkarskie i wielofunkcyjne – m.in. Orliki. Zagospodarowana została niecka czyżykowska, skwer z fontanną przy ul. Żwirki, teren w rejonie ul. Flisaków na Os. Staszica. Każda z dzielnic ma już swój obszar do wypoczynku i rekreacji. Przy ul. Bałdowskiej powstał stadion lekkoatletyczny, przygotowujemy się do rozbudowy kompleksu basenów .

● Nowe ulice i ścieżki rowerowe

W ciągu 30 lat wyremontowano lub zbudowano wiele nowych ulic, skwerów, przebudowano skrzyżowania, w miejscu dawnej kładki dla pieszych przy ul. Gdańskiej zbudowany został wiadukt 800-lecia Tczewa, nowy wiadukt powstał też w ciągu ul. Wojska Polskiego, wybudowana została aleja Kociewska. Systematycznie remontowane są istniejące ulice – w tym roku jest to  np. ul. Gdańska, wcześniej Jedności Narodu, Pułaskiego, Starowiejska i wiele innych.

Tczewianie coraz chętniej jeżdżą na rowerach – w ciągu ostatni 6 lat nastąpił blisko 60-procentowy wzrost ruchu rowerowego. Systematycznie poprawia się infrastruktura rowerowa – mamy ponad 25 km dróg dla cyklistów, blisko 800 stojaków rowerowych. W tym roku finalizujemy tczewski etap Wiślanej Trasy Rowerowej.

Aleja Kociewska

● Ochrona środowiska

Do priorytetów samorządu miasta należą inwestycje związanez ochroną środowiska.  Pod koniec lat 90. wybudowano oczyszczalnię ścieków, miasto inwestuje w nowoczesny system kanalizacji, wspiera finansowo tych, którzy zamieniają ogrzewanie węglowe na ekologiczne i likwidują azbest. W 2014 r.  uruchomiony został nowoczesny regionalny system gospodarki odpadami obejmujący ponad 20 gmin. Zakład Wodociągów i Kanalizacji wybudował nowoczesną kompostownię, a termomodernizacje miejskich placówek pozwalają oszczędzać energię.

● Wsparcie dla przedsiębiorców

Dom Przedsiębiorcy i działający tam inkubator przedsiębiorczości oferuje różnego rodzaju wsparcie małym i średnim firmom, a także osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Placówka powstała dzięki unijnej dotacji. Właściciele lokali gastronomicznych na Starym Mieście oraz firmy tworzące w Tczewie nowe miejsca pracy w związku z realizacją nowej inwestycji, mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Aby przyciągnąć nowych inwestorów, Rada Miejska podjęła decyzję o powiększeniu terenu zajmowanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Efektem jest inwestycja szwedzkiej firmy ETAC, która zajmuje się produkcją sprzętu dla osób starszych i niepełnosprawnych. Promocji lokalnych produktów i ich wytwórców służy organizowany przez prezydenta Tczewa  konkurs „Rzemieślnik Roku”, a do przedsiębiorczej młodzieży adresowany jest konkurs „Mój biznesplan”.

● Kultura i rozrywka

 Co roku w Tczewie odbywa się wiele wydarzeń plenerowych, festynów, koncertów, zawodów sportowych. Te największe to inscenizacje bitwy o Tczew 1807 r. przez Fabrykę Sztuk, Festyn Samorządowo-Komunalny, Noc Muzeów, Pchli Targ, Wrześniowe Targowisko, Jarmark Bożonarodzeniowy, Jarmark Wielkanocny,  Piknik Historyczno-Militarny, Sobótki Tczewskie, Dożynki Działkowe, Miejskie Spotkanie Opłatkowe. Miasto wspiera organizację m.in. Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego IN MEMORIAM.

Charakterystycznym elementem wizerunku Tczewa stały się murale widoczne z ul. Wojska Polskiego. Do  murali upamiętniających słynnego pochodzącego z Tczewa fotografa – Alfreda Eisenstaedta oraz jedną z legend Romana Landowskiego, w 2017 r. dołączyły dwa kolejne, nawiązujące do staromiejskich kamieniczek i Mostu Tczewskiego oraz ostatnio wykonany – trójwymiarowy mural przy ul. Armii Krajowej 61, według projektu artysty z Tczewa Jarosława Kukowskiego.

● Budżet obywatelski

Już ponad 100 projektów zostało zrealizowanych w ramach Budżetu ObywatelskiegoTczewa. Już od  2014 r. , dzięki temu rozwiązaniu, mieszkańcy mogą bezpośrednio decydować o drobnych, ale potrzebnych inwestycjach w ich otoczeniu. Wykonano lub rozbudowano m.in. place zabaw i  miejsca  do rekreacji typu street workout , siłownie pod chmurką, wykonano lub poszerzono parkingi, wyremontowano chodniki, wykonano boiska do plażowej piłki siatkowej oraz bieżnię i skocznię do skoków w dal, wyremontowano schody, zamontowane zostały iluminacje świąteczne i wiele innych. W 2019 r. zapoczątkowany został Szkolny Budżet Obywatelski, którego adresatami są uczniowie tczewskich szkół podstawowych.



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułNajnowsza książka Biblioteki dostępna online!
Następny artykułStadion lekkoatletyczny już czynny