W tym roku odbędzie się już XVI edycja Festiwalu im. Romana Landowskiego, zaplanowana w dniach 12–22 listopada br.

Część konkursowa festiwalu skierowana jest do dzieci i młodzieży z całego Kociewia, od przedszkolaków po uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy, zgłaszani przez szkoły i placówki oświaty pozaszkolnej, będą rywalizować w sześciu kategoriach: recytacja poezji i prozy, prace plastyczne, programy sceniczne, juwenilia literackie, utwory wokalne oraz prace plastyczne. Każda kategoria jest podzielona na grupy wiekowe, co pozwala jurorom na rzetelną ocenę twórczości i prezentacji uczestników. Eliminacje w kategorii recytacji odbędą się najpierw na szczeblu rejonowym: w Starogardzie Gdańskim dla uczestników z powiatu starogardzkiego oraz w Tczewie dla uczestników z powiatu tczewskiego. Uczniowie z powiatu świeckiego wezmą udział w konkursie „Poeci z Kociewia”, a ich laureaci wystąpią na finałowych prezentacjach w Tczewie. Pozostałe kategorie konkursowe odbędą się w trybie finałowym, z udziałem uczestników z trzech powiatów – tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego.

Szczegółowe informacje są dostępne w regulaminie opublikowanym na stronach internetowych Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Fabryki Sztuk, Centrum Kultury i Sztuki oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.

Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, a wydarzenie jest współfinansowane przez Gminę Miejską Tczew i Powiat Tczewski w ramach zadania publicznego z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, z udziałem środków od Marszałków Województw Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego oraz środków własnych organizatora.

Festiwal wspiera także grono lokalnych przedsiębiorców. W ostatnich latach w festiwalu brało udział około 400 uczestników z trzech powiatów kociewskich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli pomorscy parlamentarzyści: senator RP Ryszard Świlski oraz posłowie Agnieszka Pomaska i Kazimierz Smoliński, a także Marszałkowie Województwa Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego, Starostowie Powiatów Tczewskiego, Starogardzkiego i Świeckiego oraz Prezydenci Tczewa, Starogardu Gdańskiego i Burmistrz Świecia.

Promocja festiwalu rozpoczęła się 25 września od tradycyjnego spotkania przy Ławeczce Patrona Festiwalu, Romana Landowskiego, która stanowi także atrakcję turystyczną na tczewskiej starówce.

Festiwal zakończy gala finałowa z udziałem laureatów, która odbędzie się 22 listopada o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki. W programie gali znajdzie się premierowe wykonanie „Suity na saksofon i orkiestrę kameralną”, kompozycji wybitnego muzyka, instrumentalisty i aranżera Adama Wendta. Wykonawcami będą Adam Wendt (saksofon) oraz Orkiestra Kameralna „Progress” pod dyrekcją Szymona Morusa.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe oraz galę finałową jest wolny.



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułRządowy Fundusz Rozwoju Dróg – zadanie pn.: “Pierwszy etap kompleksowej przebudowy ul. Kossaka w Tczewie”
Następny artykułMural na ulicy Wąskiej w Tczewie już gotowy!