W tym roku odbędzie się już XVI edycja Festiwalu im. Romana Landowskiego, zaplanowana w dniach 12–22 listopada br.
Część konkursowa festiwalu skierowana jest do dzieci i młodzieży z całego Kociewia, od przedszkolaków po uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy, zgłaszani przez szkoły i placówki oświaty pozaszkolnej, będą rywalizować w sześciu kategoriach: recytacja poezji i prozy, prace plastyczne, programy sceniczne, juwenilia literackie, utwory wokalne oraz prace plastyczne. Każda kategoria jest podzielona na grupy wiekowe, co pozwala jurorom na rzetelną ocenę twórczości i prezentacji uczestników. Eliminacje w kategorii recytacji odbędą się najpierw na szczeblu rejonowym: w Starogardzie Gdańskim dla uczestników z powiatu starogardzkiego oraz w Tczewie dla uczestników z powiatu tczewskiego. Uczniowie z powiatu świeckiego wezmą udział w konkursie „Poeci z Kociewia”, a ich laureaci wystąpią na finałowych prezentacjach w Tczewie. Pozostałe kategorie konkursowe odbędą się w trybie finałowym, z udziałem uczestników z trzech powiatów – tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego.
Szczegółowe informacje są dostępne w regulaminie opublikowanym na stronach internetowych Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Fabryki Sztuk, Centrum Kultury i Sztuki oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.
Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, a wydarzenie jest współfinansowane przez Gminę Miejską Tczew i Powiat Tczewski w ramach zadania publicznego z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, z udziałem środków od Marszałków Województw Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego oraz środków własnych organizatora.
Festiwal wspiera także grono lokalnych przedsiębiorców. W ostatnich latach w festiwalu brało udział około 400 uczestników z trzech powiatów kociewskich. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli pomorscy parlamentarzyści: senator RP Ryszard Świlski oraz posłowie Agnieszka Pomaska i Kazimierz Smoliński, a także Marszałkowie Województwa Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego, Starostowie Powiatów Tczewskiego, Starogardzkiego i Świeckiego oraz Prezydenci Tczewa, Starogardu Gdańskiego i Burmistrz Świecia.
Promocja festiwalu rozpoczęła się 25 września od tradycyjnego spotkania przy Ławeczce Patrona Festiwalu, Romana Landowskiego, która stanowi także atrakcję turystyczną na tczewskiej starówce.
Festiwal zakończy gala finałowa z udziałem laureatów, która odbędzie się 22 listopada o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki. W programie gali znajdzie się premierowe wykonanie „Suity na saksofon i orkiestrę kameralną”, kompozycji wybitnego muzyka, instrumentalisty i aranżera Adama Wendta. Wykonawcami będą Adam Wendt (saksofon) oraz Orkiestra Kameralna “Progress” pod dyrekcją Szymona Morusa.
Serdecznie zapraszamy! Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe oraz galę finałową jest wolny.
REKLAMA MIEJSKA