W piątek, 19 maja 2023 roku, w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego 6, odbyła się promocja „Atlasu historycznego powiatu tczewskiego” autorstwa Bogdana Badzionga, historyka, nauczyciela, samorządowca.
Zawarte w opracowaniu mapy, komentarze, zestawienia statystyczne, osie czasu, a także archiwalne ilustracje i dokumenty są nieocenionym źródłem wiedzy na temat historii powiatu, począwszy od II połowy XV wieku, aż po czasy współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem reformy ustrojowej i terytorialnej przeprowadzonej w 1998 roku.
Prof. dr hab. Roman Czaja w krótkiej recenzji poświęconej publikacji napisał: „Należy podkreślić, że książka ta znakomicie spełnia rolę przypisywaną wydawnictwom o charakterze atlasu (…) Może ona być wykorzystywana zarówno w dydaktyce szkolnej, praktyce administracyjnej, jak i przez zainteresowanych przeszłością mieszkańców. (…) prezentowana praca, ze względu na walory merytoryczne i atrakcyjną szatę graficzną, będzie dobrze służyła poznaniu historii małej ojczyzny i budowaniu regionalnej tożsamości, tak ważnej dla kształtowania aktywnych postaw społecznych”.
Podczas piątkowej promocji Bogdan Badziong przedstawił zgromadzonym szereg ciekawostek, dotyczących burzliwych dziejów powiatu tczewskiego oraz zachodzących w jego obrębie zmian terytorialnych, organizacyjnych i ustrojowych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in., że:
- w okresie zaboru pruskiego okręg tczewski (tzw. okręg ziemski/powiatowy) sięgał aż do Morza Bałtyckiego i ciągnął się od Tczewa, przez Kartuzy, Wejherowo, Puck, Żarnowiec
aż po Jastarnię - powiat tczewski obejmował niegdyś obszar ponad czterokrotnie większy aniżeli współcześnie (około 3038 m²)
- powiat funkcjonujący w I Rzeczypospolitej nie posiadał organów władzy
- na początku XIX wieku powiat tczewski zniknął z map i to na niemal… siedem dekad!
(na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego, Tczew i jego najbliższą okolicę włączono do powiatu starogardzkiego, zaś pozostałe tereny, na północ od Tczewa, do nowo powstałych powiatów: gdańskiego, wejherowskiego i kartuskiego)
Na zakończenie uczestnicy otrzymali darmowe egzemplarze promowanej publikacji.
Atlas historyczny, autorstwa Bogdana Badzionga, powstał we współpracy z firmą kartograficzną CartoTeam z Wrocławia i wydany został w związku z przypadającym na 2023 rok jubileuszem
25-lecia Samorządu Powiatu Tczewskiego.
Bogdan Badziong – absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, historyk, nauczyciel, samorządowiec, społecznik, wieloletni burmistrz miasta i gminy Gniew, członek Zarządu Powiatu Tczewskiego, sekretarz gminy Pelplin, prezes Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia”, sekretarz zarządu LOT Kociewie, autor publikacji Pelplin i okolica na drodze do odrodzonej Polski w latach przełomu 1918-1922 (wyd. Fundacja Oko-Lice Kultury, 2021)
tekst: Monika Jabłońska
foto: Jacek Cherek
REKLAMA MIEJSKA