Sambor Festival Tczew zaprasza na koncerty na żywo.

Szanowni Państwo, rok 2021 przyniósł nadzieję, że pandemiczne szaleństwo wreszcie się skończy i wszystko wróci do normy. Był to rok bardzo intensywny i choć jeszcze się nie kończy, to już przynosi owoce ciężkiej pracy.JUŻ WE WRZEŚNIU będziemy mogli się nasycić spotkaniami, obcowaniem z muzyką, sztuką i architekturą podczas pierwszej edycji Sambor Festival Tczew.

Czym jest w ogóle Sambor Festival Tczew? Jest to pierwsze takie wydarzenie w Tczewie, które łączy w sobie muzykę różnych epok, zróżnicowane aparaty wykonawcze oraz ludzi kochających sztukę. To nowa tradycja, która tworzy się w akustycznie doskonałej, jednej z najstarszych świątyń na Pomorzu – Tczewskiej Farze. To nie tylko czas spotkań z kulturą, ale również możliwość, aby stać się częścią wielkich spraw.

Oprócz wspaniałej muzyki i cudownych wykonawców, festiwalowi towarzyszy również ,,AKCJA RENOWACJA” pod hasłem ,,SZCZYTNY CEL MAMY – RATUJEMY FARNE ORGANY”. Dlatego też po każdym koncercie przewidziano zbiórkę funduszy, która w całości przeznaczona będzie na renowacje organów kościoła farnego w Tczewie. Jest to ogromne i bardzo kosztowne przedsięwzięcie, dzięki któremu pojawi się nowe narzędzie, wytyczające ścieżki kulturalno-edukacyjne. Sambor Festival Tczew to niesamowita opowieść, którą opowiedzą wspaniali artyści z Polski. Wśród nich będą także rodowici tczewianie, którzy z dumą mówią o swojej przynależności.

Cztery niesamowite koncerty czekają nas w niedzielne wieczory września. Każdy z nich odbędzie w kościele farnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ich program jest wszechstronny, a aparaty wykonawcze zróżnicowane, dlatego każdy meloman znajdzie coś dla siebie.

Pierwszy koncert będzie zderzeniem muzyki klasycznej oraz filmowej, gdzie kunszt wirtuozerii będzie mieszał się z czarującą, liryczną melodią, a głosowi trąbki towarzyszyć będzie fortepian. Na koncercie inauguracyjnym w niedzielę 5 września, poprowadzą nas Marcin Kowalkowski – trąbka, oraz Filip Grzelachowski – fortepian, wspaniali artyści, którzy są mocno zaangażowani w edukację muzyczną i kulturę Tczewa.

Tydzień później, 12 września, będziemy świadkami tego, jak muzyka odzwierciedla emocje towarzyszące nadejściu zmroku. Usłyszymy, jak skomplikowany, a zarazem wszechstronny i różnorodny jest głos ludzki. Zespół wokalny Art’n’Voices, zabierze nas w muzyczną podróż do muzyki współczesnej, gdzie modernistyczne rozwiązania harmoniczne podsycane są przez nowatorskie wykorzystanie barwy ludzkiego głosu. W programie koncertu usłyszymy utwory z najnowszego albumu Midnight Stories, który w tym roku został nagrodzony FRYDERYKIEM.

Pierwsza muzyka była ściśle związana z religią. W wierze katolickiej jej wynalazcą, według przekazów biblijnych, był Jubal, który w Księdze Rodzaju uznany został ojcem wszystkich, którzy grają na „cytrach i organach”. Stąd też podczas Sambor Festival Tczew nie może zabraknąć kameralnej muzyki religijnej. Trzeci koncert, 19 września będzie odzwierciedleniem wspólnego dialogu pomiędzy głosem ludzkim, a głosem skrzypiec, gdzie w muzycznej medytacji zatrą się granice barw obu instrumentów. W stanie muzyczno-religijnej zadumy będą utrzymywać nas Joanna Dubiela oraz współtworzone przez nią trio SPERO.

Finałowy koncert będzie niczym ,,powrót do przeszłości” i ,,powrót do przyszłości” jednocześnie. Z jednej strony będziemy wsłuchiwać się w talent i kunszt kompozycji klasyka wiedeńskiego W. A. Mozarta. Z drugiej zaś strony, znajdziemy się w muzyce współczesnej, gdzie będziemy mogli podziwiać, jak dzisiejsi twórcy wykorzystują nowe techniki wykonawcze oraz doświadczenie kompozytorów poprzednich wieków. Zaprezentuje się Elbląska Orkiestra Kameralna, która wystąpi razem z gośćmi: Marcinem Zdunikiem – wiolonczela oraz Karoliną Nowotczyńską – skrzypce.

Wspaniali wykonawcy, doskonała akustyka kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie oraz szczytny cel sprawią, że Sambor Festival Tczew będzie prawdziwą ucztą dla wszystkich spragnionych kultury, sztuki, architektury oraz muzyki na żywo.

Pozwólmy sobie na tę opowieść! Zapraszamy bardzo serdecznie!

Szczegóły na stronie: www.samborfestivaltczew.pl

Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Tczew, Fundacji LOTOS oraz Powiatu Tczewskiego.

Koncerty realizowane będą w reżimie sanitarnym. Organizatorzy proszą o przychodzenie w maskach higienicznych, oraz zapewnią dezynfekcję rąk i utrzymanie dystansu.

Współorganizatorzy: Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie,

Partnerzy: TTBS, Patmat, GTC Group, MD-FILM, Wymownie,

Darczyńcy: D.S. Technika Grzewcza, GLADPOL, Mako – Profesjonalny Montaż Okien, Piekarnia NORT, Projekt GP,

Patroni Honorowi:     

– Sekretarz Stanu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Jarosław Sellin

– Poseł na Sejm – Kazimierz Smoliński

– Starosta Powiatu Tczewskiego – Mirosław Augustyn

– Prezydent Miasta Tczewa – Mirosław Pobłocki

SAMBOR FESTIVAL TCZEW – I edycja 2021

5/09  /  19:00  /  wstęp wolny

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie

MARCIN KOWALKOWSKI & FILIP GRZELACHOWSKI

12/09  /  19:00  /  wstęp wolny

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie

ART’N’VOICES

19/09  /  19:00  /  wstęp wolny

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie

JOANNA DUBIELA & SPERO

26/09  /  19:00  /  wstęp wolny

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie

ELBLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA

& MARCIN ZDUNIK ORAZ KAROLINA NOWOTCZYŃSKA

M.Kotwica



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykuł#Szczepimy się – 28 sierpnia w SP 8 i na bulwarze
Następny artykułJacek Wiśniewski i Andrzej Semborowski Kawalerami Pro Domo Trsoviensi