W czwartek 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego, Prezydent Miasta Tczewa Łukasz Brządkowski wraz ze Strażą Miejską oraz grupą rekonstrukcyjną Szwadronu Kawalerii im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich złożył kwiaty i znicze na grobie Strzelca Michała Różanowskiego.
Żołnierz spoczywający na tczewskim Cmentarzu Starym był jednym z tysięcy Polaków powołanych latem 1939 r. do wojska, by bronić Ojczyzny przed spodziewaną niemiecką agresją. Zginął tragicznie 16 sierpnia, nieco ponad 2 tygodnie przed wybuchem wojny – zastrzelony przez niemieckich pograniczników Wolnego Miasta Gdańska. Po śmierci jego zwłoki trafiły do Gdańska, gdzie dopuszczono się na nich profanacji.
Okoliczności śmierci M. Różanowskiego spowodowały, że jego pogrzeb w Tczewie stał się wielką patriotyczną manifestacją. Niestety, wybuch wojny nie pozwolił na stworzenie odpowiedniego nagrobka, a czasy powojenne nie sprzyjały tego typu inicjatywom.
Przez dziesiątki lat grób żołnierza był oznakowany starą płytą i zwykłym, drewnianym krzyżem. Dnia 27 maja 2019, w dniu urodzin Michała Różanowskiego, Wirtualne Muzeum Historii Miasta „Dawny Tczew” rozpoczęło oficjalną zbiórkę na jego renowację. Celem była wymiana drewnianego krzyża i wstawienie w jego miejsce kamiennego nagrobka. Odsłonięcie nowego fragmentu nagrobka miało miejsce 16 sierpnia 2019 roku, w osiemdziesiątą rocznicę śmierci żołnierza. Niestety, ze względów finansowych nie można było przez kilka lat dokonać wymiany nieczytelnej płyty nagrobnej, która została umieszczona w czasach PRL. Z pomocą przyszedł wtedy dr Wojciech Drzeżdżon, który w całości sfinansował wymianę płyty.
Dzięki temu, poległy za Polskę żołnierz mógł zostać godnie upamiętniony.
Cześć Jego pamięci!
REKLAMA MIEJSKA