Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane oraz parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie serdecznie zapraszają na wyjątkowy koncert, podczas którego odbędzie się światowa premiera REQUIEM „Bolesne opadanie liści” pomorskiego kompozytora Macieja Zakrzewskiego do słów poety, prozaika i publicysty Romana Landowskiego.

Wykonawcami koncertu będą: oktet wokalny Art ‘n’ Voices (laureaci Fryderyka za 2021 rok)a także dobrze znani pomorskiej publiczności saksofonista Adam Wendt oraz Orkiestra Kameralna Progress pod batutą Szymona Morusa.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 2 października o godz.19:00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie.

WSTĘP WOLNY.

Requiem Romana Landowskiego to tekst stanowiący opis podróży – przyszłej podróży, którą dusza odbywa po śmierci. Forma ta, wzorująca się na strukturach zaczerpniętych z „Pieśni nad pieśniami” jest swobodną medytacją nad sensem ludzkiego istnienia, uwikłanego w konieczność wyborów oraz metafizyczną modlitwą unikającą jednostronnej, religijnej przynależności. To zapis pragnień jednostki, która w pytaniach odnajduje prawdziwą esencję nieustannego przemijania.

Muzycznie, Requiem stanowi kompilację tekstów Romana Landowskiego z łacińskim pierwowzorem, wpisanym w nasz kod kulturowy. Konstrukcja formalna utworu jest zatem rodzajem tropowanego opracowania części mszy żałobnej, gdzie ponad wypowiadaną po łacinie modlitwą unoszą się rozmyślania głównego bohatera – duszy wędrującej w zaświaty reprezentowanej w warstwie orkiestrowej w partii saksofonu.

Finał jest odejściem od klasycznej natury requiem – już od części In Te Domine speravi (W Tobie Panie zaufałem) zaczerpniętej z tekstu Te Deum uwidacznia się chęć złożenia dziękczynienia, które swe ukoronowanie odnajduje w finałowym Dankpsalmie – hymnie dziękczynnym.

Koncert dofinansowano z budżetu Gminy Miejskiej Tczew w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Patronat honorowy:

  • Ryszard Świlski – senator RP
  • Mieczysław Struk – Marszałek województwa pomorskiego
  • Mirosław Pobłocki – Prezydent miasta Tczewa

Sponsorzy:

  • ZUOS sp. z o.o. w Tczewie
  • ZWiK sp. z o.o. w Tczewie
  • CKZ NAUKA w Tczewie
  • TTBS sp. z o.o. w Tczewie

(organizatorzy)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKonkurs fotograficzny prezydenta miasta
Następny artykułXLVIII sesja Rady Miejskiej – 29 września