Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie uczcili pamięć powołania pierwszej w niepodległej Polsce Szkoły Morskiej.
Wśród gości obecni byli: Mirosław Augustyn Starosta Tczewski, dr Krzysztof Korda Radny Powiatu Tczewskiego, dr Michał Kargul Wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego.
W tym roku przypada wiele rocznic związanych z datą 1920, wkroczenie wojska gen. J. Hallera, powrót Pomorza i Kociewia do Polski, zaślubiny Polski z morzem. Jedna z nich związana jest z Tczewem. To 17 czerwca 1920 roku decyzją Ministra Spraw Wojskowych gen. Józefa Leśniewskiego powstała Szkoła Morska w Tczewie. Jednym z jej organizatorów był Florian Hłasko. Urodzony i wychowany na wschodzie, absolwent Wydziału Przyrodniczego w Petersburgu oraz Wojskowej Akademii Medycznej w Petersburgu. Wiedzę medyczną uzupełniał w Pradze i Paryżu. Jego życiorys jak w soczewce ukazuje losy wielu Polaków w tamtych czasach. Służył w flocie Cesarstwa Rosyjskiego na Dalekim Wschodzie i uczestniczył w wielu konfliktach jako lekarz niosąc pomoc i ukojenie wielu potrzebujący. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przyłączył się do dzieła odbudowy ojczyzny. Był pierwszym lekarze i jednym i organizatorów życia i nauki w Szkole Morskiej w Tczewie. Zmarł 29 grudnia 1921 w Tczewie na zapalenie płuc i został pochowany na miejscowym cmentarzu. Pozostawił po sobie zapiski i wspomnienia w książce pt. „Morzami ku Polsce”. Nagrobek Floriana Hłasko Niemcy w 1939 roku zniszczyli, a jego odbudowa dokonała się w 1978 roku dzięki staraniom R. Frejera. Członkowie ZKP Tczew uczcili pamięć twórców Szkoły Morskiej w Tczewie i wspominali życie lekarza Floriana Hłasko. Zaprezentowano także wydawnictwa regionalne pt. „Drukarnia w Borach Tucholskich w latach 1941 – 1943” autorstwa Józefa Weltrowskiego i „Polska złączona z morzem” Mirosława Kuklika.
[T.Jagielski]
REKLAMA MIEJSKA