1 czerwca weszły w życie nowe obowiązki dla pieszych oraz kierowców. Wszystko za sprawą zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zgodnie z nowymi przepisami, kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego.

Do tej pory, prawo nakazywało ustępowanie pieszym, którzy znajdowali się już na przejściu. Zmiana pozwoli na większą czujność i uwagę ze strony kierowców na pieszych zbliżających się do jezdni.

Ponadto nowe przepisy odnoszące się bezpośrednio do pieszych, wprowadzają zakaz korzystania z telefonów ani innych urządzeń elektronicznych w trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych. Ma to na celu umożliwienie obserwacji drogi, a tym samym zadbanie o własne bezpieczeństwo.

Zmieniły się także ograniczenia prędkości jazdy samochodem w porze nocnej. Jeszcze do niedawna kierowca w nocy (między 23.00 a 5.00) na terenie zabudowanym, mógł poruszać się z prędkością 60 km/h. Od teraz, bez względu na porę dnia, w terenie zabudowanym będzie obowiązywał limit 50 km/h.

Wprowadzone właśnie w życie przepisy związane z korzystaniem z przejść dla pieszych oraz ograniczeniem prędkości nie różnią się znacząco od innych obowiązujących w Unii Europejskiej. Na Litwie po wprowadzeniu podobnych zmian kilka lat odnotowano spadek liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych.  REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułDostawa samochodu osobowego elektrycznego dla Straży Miejskiej w Tczewie
Następny artykułJuż rośnie kwietna łąka na Górkach