W październiku w Centrum Kultury i Sztuki odbędą się przesłuchania do II Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, organizowanego przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca “Mazowsze”.

W CKiS odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrygenta i kierownika Chóru Mirosława Ziomka oraz dyrektora zespołu Mazowsze Jacka Bonieckiego.

Wprawdzie konkurs nie jest naborem, ale praktyka pokazuje, że niektórzy z laureatów konkursu dzisiaj są członkami zespołu i występują na scenach całego świata. Dla zwycięzców każdej z czterech kategorii wiekowych (8-14 lat, 15-19 lat, 20-25 lat oraz 26 lat plus) będą nagrody pieniężne, ale przede wszystkim galowy występ z “Mazowszem”.

– Młodzi, piękni, utalentowani, artystyczna wizytówka Polski – tak zawsze postrzegany był zespół „Mazowsze”. Organizatorom konkursu życzę, aby udało im się  wyłowić w Tczewie prawdziwe talenty, a potem je tak oszlifować, aby mogli nie tylko zdobywali nagrody, ale też mogli stanąć na scenie razem z zespołem – mówi Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.  

Pierwszy etap konkursu to eliminacje na szczeblu wojewódzkim. Za ich organizację odpowiadają Partnerzy Regionalni, którymi w każdym z województw są instytucje kultury działające na danym terenie. To Partnerzy Regionalni organizują pierwsze przesłuchania, powołują jury oraz, przy udziale przedstawicieli zespołu “Mazowsze”, wyłaniają zwycięzców pierwszego etapu w każdej kategorii wiekowej. Zdobywcy pierwszych miejsc biorą udział w drugim etapie konkursu, który odbywa się w siedzibie “Mazowsza” w Otrębusach pod Warszawą, a organizację drugiego etapu przejmuje całkowicie zespół “Mazowsze”. W jury, które przez dwa dni przesłuchuje uczestników konkursu zasiadają autorytety w dziedzinie śpiewu i muzyki: muzykolodzy, soliści największych oper w Polsce, muzycy i przedstawiciele zespołu “Mazowsze”. 

Zwycięzcy regionalnych etapów nie tylko biorą udział w kolejnych przesłuchaniach konkursowych, ale także uczestniczą w zorganizowanych dla nich warsztatach oraz wyjazdach.

M.M.

Więcej informacji o konkursie:

https://mazowsze.waw.pl/pl/konkurs/o-konkursie/ii-ogolnopolski-konkurs/1469,II-Ogolnopolski-Konkurs-Wokalny-im-Stanislawa-Jopka.htmlREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułSpacer po parku
Następny artykułBiznes od kuchni vol 4 – piątek 18 czerwca online