Wystawa plenerowa o wojskowości

133

Na placu przed dworcem kolejowym można oglądać wystawę „Od starych do nowych koszar. Dzieje wojskowości w Tczewie”. To już dziewiąta plenerowa ekspozycja przygotowana w tym roku przez pracowników Fabryki Sztuk.

Wystawa jest podsumowaniem ponad osiemdziesięciu lat stacjonowania jednostek wojskowych w Tczewie. Jej pierwszą część stanowi wspomnienie 2. Baonu Strzelców. Żołnierze tej jednostki 1 września 1939 roku stoczyli nierówny bój z wojskami niemieckimi w obronie Tczewa i strategicznych mostów przez Wisłę. Ekspozycja przybliża też mroczną historię koszar związaną z okupacją niemiecką i przemianowaniem tego miejsca na obóz przejściowy, w którym zamordowano wielu Polaków.

Dalsza część wystawy poświęcona jest stacjonującemu od 1951 roku w Tczewie 47 Batalionowi Saperów, późniejszemu 16 Tczewskiemu Batalionowi Saperów. Na kilkunastu planszach w formie fotorelacji zostały przedstawione najistotniejsze momenty z sześćdziesięcioletniej historii tczewskich saperów. Zobaczymy m.in. zdjęcia z akcji rozminowywania terenu, poligonów czy też uroczystości. W ostatniej części wystawy zostało pokazane uroczyste pożegnanie żołnierzy 16 Batalionu Saperów, co miało miejsce 1 października 2011 roku. Całość kończy sentymentalne zestawienie zdjęć nowego osiedla, powstałego na miejscu dawnych koszar.

  • Autor: Józef Ziółkowski/Fabryka Sztuk
  • Projekt graficzny: Dariusz Wałaszewski/Fabryka Sztuk
  • Termin: do 29.10.2021 r.
  • Miejsce: Tczew, ul. Pomorska, węzeł transportowy

(FS)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKoncert tczewskich zespołów
Następny artykułKoncert chóru Juventus