Wystawa Nasze miasto – Twój plac Marszałka Józefa Piłsudskiego

217
Wystawa Nasze miasto - Twój plac Marsz. Józefa Piłsudskiego. Fot. Dariusz Wałaszewski/Fabryka Sztuk

Spacerując po Starym Mieście natrafimy na okazałe, dostojne budynki z czerwonej cegły. Jednym z nich jest siedziba Urzędu Miejskiego przy pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego 1. Nie zawsze powiewała na nim biało-czerwona flaga. O historii tego budynku, jak i całego placu została przedstawiona na czwartej wystawie z cyklu „Nasze miasto – Twoja ulica…”

Możemy sobie tylko wyobrazić, jak plac Marszałka Józefa Piłsudskiego wyglądał dawno, dawno temu. Znajdował się poza obrębem murów miejskich. Jedno, co jest wspólne dla tamtych i dzisiejszych czasów, to ważna funkcja komunikacyjna tego miejsca. Od XIII do 1. połowy XIX wieku krzyżowały się tutaj trakty. Z tego względu na dawnym przedmieściu powstawały obiekty służące przyjezdnym, w tym dwa hotele. Ponadto znajdowały się dwie kuźnie, targowisko tzw. „bydlęce”, składy drewna i węgla. W 1897 roku teren uległ dużemu zniszczeniu na skutek pożaru. Zapewne tczewianie pamiętają jeszcze dawną nazwę tego miejsca – plac Grunwaldzki. Do końca lat 70. XX wieku był szeroką arterią, potem uległ przebudowie. Ostatnia większa inwestycja – to wybudowane w 2005 roku rondo, które zastąpiło trójkątne skrzyżowanie. Nosi ono imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na placu odbywały się manifestacje i uroczystości. To tutaj, sto lat temu, tczewianie witali polskie wojsko, które przybyło po wielu latach zaboru pruskiego, sankcjonując tym samym powrót Tczewa do Polski.

Na wystawie przyglądamy się również otoczeniu placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Widzimy budynek dawnej szkoły żeńskiej, powstałej w okresie zaboru pruskiego. Dziś obradują w nim miejscy radni. To również druga siedziba Urzędu Miejskiego – ul. 30 Stycznia 1. Arkady, których fragmenty zostały po dziś dzień, miały odgradzać teren cmentarza ewangelickiego (dziś w tym miejscu jest Park Kopernika) od miejskiego zgiełku. Dawniej w tym miejscu istniał ewangelicki kościół św. Jerzego i szpital. Wprost z placu wybieramy się w kierunku Starego Miasta. Po drodze zobaczymy budynek poczty oraz nieistniejące już kino.

„Nasze miasto – Twój plac Marszałka Józefa Piłsudskiego”
27.05-30.09.2020
Tczew, przed Urzędem Miejskim
Layout: Angelika Jagielska
Tekst: Małgorzata Kruk
Ikonografia ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie i Archiwum Zakładowego Urzędu Miejskiego w Tczewie
Literatura: „Studium historyczno-urbanistyczne miasta Tczewa”, pod red. W. Szczuczko i Z. Nawrockiego, Toruń 1980; seria „Album Tczewski” Józefa Golickiego, Roman Landowski, „Tczew w czasie i przestrzeni”, Tczew 2008, Małgorzata Mykowska, „Nowa wieża na ratuszu”, w: „Panorama Miasta”, nr 8/235, s. 10-11
Fot.: Stanisław Zaczyński

(FS)



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułFabryka Sztuk online – film „Krzyże i kapliczki przydrożne”
Następny artykułKartka pocztowa z mostami tczewskimi