Wybory 2020 – dopisz się do spisu

354

Ponowne głosowanie w wyborach prezydenta RP (II tura) odbędzie się 12 lipca. Głosowanie potrwa od godz. 7.00 do 21.00. W Tczewie uprawnionych do głosowania jest 44 872 osób (dane na 3 lipca).

Do 7 lipca można zgłosić wniosek o dopisanie do spisu wyborców poza miejscem stałego zamieszkania, a do 10 lipca – pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

W lokalach wyborczych obowiązywać będzie reżim sanitarny – obowiązkowe maseczki lub przyłbice, dezynfekcja rąk, nie więcej niż 1 osoba na 4m2 w lokalu (nie licząc członków komisji).

Osoby niepełnosprawne, które w dniu wyborów chcą skorzystać z transportu samochodem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych i pomocy pracowników urzędu (tj. zniesienia wózka inwalidzkiego  z mieszkania, wniesienia wózka inwalidzkiego do mieszkania, sprowadzenia z wyższych pięter budynku osób poruszających się  o kulach) do siedziby obwodowej komisji wyborczej proszone są o zgłoszenie takiej potrzeby do Urzędu Miejskiego w Tczewie do dnia 10 lipca do godz. 14.00. pod nr tel. 58 77 59 309.

W dniu wyborów 12 lipca wyborcy niepełnosprawni mogą zgłaszać chęć udziału w głosowaniu bezpośrednio do kierowcy pojazdu – pod nr tel. 507 130 496  (kierowca dyżuruje  w godz. od 12 do 15 i od 17 do 19), jednak osoby te muszą z mieszkania dotrzeć do podstawionego pojazdu we własnym zakresie lub przy pomocy członków rodziny. Numer rej. samochodu Renault Trafic GTC 04967.

Gdzie głosować?

Numery i granice obwodów głosowania, siedziby obwodowych komisji wyborczych znajdują się tutaj.

Dopisanie do spisu wyborców

Jeżeli na pierwszą turę wyborów prezydenckich wyborca dopisał się do spisu wyborców poza miejscem swojego zamieszkania, to będzie w tym samym spisie uwzględniony również w drugiej turze głosowania. Jeżeli jednak w drugiej turze chce głosować w innym miejscu niż w pierwszym, to musi pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania z Wydziału Spraw Obywatelskich UM Tczew, przy ul. 30 Stycznia 1.

Jeżeli w pierwszej turze wyborca głosował w miejscu stałego zamieszkania, ale w dniu ponownego głosowania będzie przebywał poza tym miejscem, to powinien w nowym miejscu (nowym urzędzie gminy) zgłosić wniosek o dopisanie do spisu w tej gminie.

Dopisanie do spisu wyborców można zgłosić do 7 lipca.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Jeżeli wyborca pobrał zaświadczenie przed pierwszą turą głosowania, otrzymał dwa egzemplarze – po jednym na każdą turę. Nie trzeba w takim przypadku składać żadnego nowego wniosku. W dniu ponownego głosowania należy udać się do dowolnego lokalu wyborczego i zagłosować tam na podstawie drugiego posiadanego zaświadczenia. Jeżeli natomiast nie pobierał zaświadczenia przed pierwszą turą wyborów, ale chce je mieć na drugą turę, może wnioskować o jego wydanie do 10 lipca (piątek) w godzinach pracy Urzędu.REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułGrand Prix Tczewa w Tenisie ziemnym – pierwszy turniej
Następny artykułOdblask Tajemnicy – wystawa sztuki współczesnej