22 sierpnia minęła czternasta rocznica śmierci Romana Landowskiego, pisarza, poety i regionalisty związanego z Kociewiem. Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Tczewskiej uczcili pamięć miłośnika i piewcy ziemi kociewskiej.

Podczas wspólnego spotkania przy ławeczce poety przypomniano dorobek urodzonego w Świeciu, mieszkającego w Tczewie i Czarnej Wodzie regionalisty. Roman Landowski pozostawił w swoim dorobku 14 książek m.in. „Bedeker Kociewski”. Był też twórcą „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”, który ukazuje się do dzisiaj. Za swoją działalność pisarz otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Tczewa. Janusz Landowski, syn poety, podziękował zebranym za udział w uroczystości i przypomnienie działalności ojca w takiej nietypowej formie. Michał Kargul przypomniał zebranym o spisie powszechnym i zachęcił, aby wyrazić swoje kociewskie korzenie w badaniu narodowym. Myślę, że takie działania powiększają naszą wiedzę o regionie i zwiększają lokalny patriotyzm związany z Kociewiem – podsumował Henryk Laga jeden z uczestników spotkania.

W uroczystości wzięli udział także:

  • Kazimierz Ickiewicz – Radny Miasta Tczew,
  • Jan Kulas – Radny Powiatu Tczewskiego,
  • Michał Kargul – wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko–Pomorskiego.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie – oddział Kociewski w Tczewie i Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej.

(organizatorzy)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykuł1 września – 82. rocznica wybuchu II wojny światowej
Następny artykułKto zdobył nagrody na festiwalu UnderGramy?