Dzisiaj 82. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Pod pomnikiem ofiar stalinizmu kwiaty złożyli Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa, Mirosław Augustyn, starosta tczewski, komendanci powiatowi Policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele Konwentu Kombatantów.

17 września 1939 r. o świcie,  łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, bez wypowiedzenia wojny, Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski. Atak na Polskę był realizacją tajnych ustaleń  zawartych w pakcie Ribbentrop-Mołotow.

Rosjanie zaatakowali niespodziewanie. Zaskoczeni Polacy nie byli w stanie stawić czoła przeważającym siłom radzieckim. Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako “wyprawę wyzwoleńczą” w obronie “ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”. W wyniku tych działań do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Miejsce miały także masowe deportacje polskich obywateli. Armia Czerwona dopuściła się licznych zabójstw i mordów, zarówno na jeńcach wojennych, jak i na ludności cywilnej. O wielu z nich słuch zaginął na długie lata.

M.M.REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułMiejski przejazd rowerowy
Następny artykuł40. rocznica powstania oddziału Kociewskiego ZKP