Wrzesień to miesiąc świadomości FASD

72

Dziewiątego września obchodzimy Światowy Dzień FASD/FAS. Data wydarzenia nie jest przypadkowa – cyfra 9 nawiązuje do dziewięciu miesięcy ciąży. Ciąża to okres, w którym rezygnacja ze spożywania alkoholu jest szczególnie ważna  – dlaczego?

Ponieważ żadna dawka alkoholu nie jest bezpieczna dla dziecka będącego w łonie matki oraz dziecka karmionego piersią. Każda ilość spożytej przez matkę substancji psychoaktywnej może mieć nieodwracalny wpływ na rozwój płodu i małego dziecka.

Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych  (FASD) w tym Płodowy Zespół Alkoholowy  (FAS), będący najcięższą formą uszkodzeń i zaburzeń poalkoholowych -powstaje w wyniku ekspozycji płodu na alkohol i jego toksycznego działania na rozwijający się organizm. Większość szkód jakie doświadcza dziecko jest nieodwracalna, a dotyczą one każdej ze sfer funkcjonowania:  somatycznej, psychicznej, poznawczej, behawioralnej czy społecznej.

Alkohol ma również wpływ na jakość materiału genetycznego przekazywanego potomstwu. Dlatego zaleca się abstynencję obojga rodziców przynajmniej trzy miesiące przed zapłodnieniem.

Pamiętajmy!

Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.

Więcej informacji znajdziesz na stronach:REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułLXI sesja Rady Miejskiej w Tczewie – 28 września
Następny artykułPrzygotowania do Festiwalu Landowskiego rozpoczęte!