2 października, w ramach projektu „Czytelniczy Rejs”, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie odbyło się wirtualne spotkanie z Elżbietą Pałasz, autorką pełnych empatii, a jednocześnie okraszonych humorem utworów, adresowanych do najmłodszych czytelników. Ale czy tylko do  najmłodszych? Niekoniecznie! Okazuje się bowiem, że w twórczości Elżbiety Pałasz każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie, począwszy od wysmakowanego żartu, poprzez szczyptę fantazji przeplatanej codziennością, aż po ukrytą pod płaszczykiem dobrej zabawy warstwę edukacyjną.

„Mały rudzik i wielka przygoda”, „O smoku, który lubił krówki”, „Potwór Dyzio i Kraina Zabawy”… Gdańska powieściopisarka ma na swoim koncie kilkanaście, cieszących się ogromną popularnością tytułów. Naprawdę jest w czym wybierać!

Podczas piątkowego spotkania autorka skupiła się na omówieniu książki, zatytułowanej „Dobra robota”, powstałej we współpracy z ilustratorką Joanną Czaplewską.

Kim będziesz, gdy dorośniesz? To pytanie dorośli często zadają dzieciom, chcąc dowiedzieć się jakie marzenia, plany na przyszłość skrywają  ich podopieczni. Odpowiedzi bywają różne, choć niektóre profesje zaskakująco często się powtarzają, a nie muszą, świat zawodów jest bowiem bardzo zróżnicowany. Ceramik, projektant mebli, opiekun fok, biolog morski, nurek, pilot odrzutowca, nauczyciel języka kaszubskiego. Dlaczego nie? Wybór należy do Ciebie!

Podczas wideokonferencji autorka dzieliła się z uczestnikami różnego rodzaju faktami, ciekawostkami dotyczącymi tych bardziej i tych mniej popularnych profesji związanych z Pomorzem.

  • Czy dziewczynki mogą zostać marynarzami?
  • Drewniany młotek, kleszcze, kombinerki, rygiel, powiększarka? Mowa o narzędziach tortur? Oczywiście, że nie! W takim razie o czym?
  • Co robią rybacy, kiedy czekają na wyciągnięcie sieci?
  • Czym są okrzemki?

Jak się okazuje wystarczy sięgnąć po książkę gdańskiej powieściopisarki, by poznać odpowiedzi na powyższe pytania.

Ale praca to nie tylko obowiązki, wysiłek włożony w realizowanie powierzonych zadań, tajniki warsztatowe dostępne wyłącznie wtajemniczonym. Praca to także, a może nawet przede wszystkim ludzie, którzy na co dzień stawiają czoła kolejnym, nierzadko wymagającym wyzwaniom.

Dzięki zorganizowanemu przez tczewską książnicę spotkaniu uczestnicy mieli okazję poznać osoby z pasją i zaangażowaniem wykonujące tytułową „dobrą robotę”, wśród nich między innymi pilotującą odrzutowce KatarzynęTomiak-Siemieniewicz, ceramika Karola Eliasa Necela, budowniczego statków Józef Burchardta, projektantkę biżuterii Alinę Filimoniuk oraz inicjatorkę nauki języka kaszubskiego Wandę Lew-Kiedrowską.

Dziękujemy za spotkanie i zachęcamy do sięgnięcia po książki Elżbiety Pałasz dostępne w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach „Czytelniczego Rejsu”, projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(MBP)



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułWyjątkowa wystawa „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć”
Następny artykułRozbiórka i budowa wiaduktu drogowego nad linią kolejową w ciągu drogi ul. Nowy Rynek – obwieszczenie Wojewody Pomorskiego