5 grudnia odbył się VI Powiatowy Festiwal Zdrowia pod hasłem „Żyj zdrowo i bez nałogów” w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 12 w Tczewie.

Organizatorami Festiwalu była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tczewie, Starostwo Powiatowe w Tczewie oraz Szkoła Podstawowa nr 12 w Tczewie.  Konkurs zorganizowany został dla uczniów klas VI – VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych powiatu tczewskiego. Do Festiwalu przystąpiło 13 szkół z terenu powiatu tczewskiego a mianowicie Szkoła Podstawowa w Lubiszewie, Szkoła Podstawowa nr 7 w Tczewie, Szkoła Podstawowa w Nowej Cerkwi, Szkoła Podstawowa nr 10 w Tczewie, Zespół Kształcenia i Wychowania w Rudnie, Zespół Szkół Katolickich w Tczewie, Szkoła Podstawowa nr 12 w Tczewie, Zespół Kształcenia i Wychowania w Kulicach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Gniewie, I Liceum Ogólnokształcące w Tczewie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Swarożynie, Zespół Szkół Branżowych w Tczewie oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie.

Głównymi celami Festiwalu były promocja zdrowia psychicznego, promowanie zdrowego stylu życia wolnego od nikotyny, alkoholu i innych środków psychoaktywnych, a także od urządzeń elektronicznych i Internetu (smartfon, tablet, komputer), poszerzanie wiedzy na temat zbilansowanej diety, zaburzeń stanu zdrowia i rozwoju związanego z nieprawidłowym odżywianiem, uświadomienie uczniom wpływu aktywności fizycznej na potęgowanie zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego, promowanie szczepień ochronnych dzieci i młodzieży oraz wzrost poziomu wiedzy na temat zapobiegania HIV i innych chorób zakaźnych oraz integracja środowisk szkolnych.

W ramach Festiwalu Zdrowia zespoły szkolne składające się z ośmiu uczestników zmagały się w 4 konkurencjach:

  1. Konkurencja sportowa „ Wyginam śmiało ciało”
  2. Test wiedzy (profilaktyka HIV/AIDS, szczepienia ochronne dzieci i młodzieży, profilaktyka chorób zakaźnych, zdrowe odżywianie itp.).
  3. Konkurs plastyczny o tematyce antytytoniowej.
  4. Reklama wylosowanego owocu/warzywa, przedstawienie jego zalet zdrowotnych i zastosowanie nie tylko w kuchni.

Nad prawidłowym przebiegiem wszystkich konkurencji czuwały powołane komisje konkursowe składające się z zaproszonych gości i pracowników PSSE w Tczewie. O kolejności miejsc decydowała suma punktów przyznana każdej szkole przez poszczególnych jurorów. Jury przyznało nagrody w dwóch kategoriach wiekowych tj. szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie, II uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kulicach i III Szkoła Podstawowa w Lubiszewie.

W kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pelplinie, II miejsce uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie i III miejsce uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Swarożynie.

W trakcie trwania konkursu wystąpili także zaproszeni goście Pani  psycholog Sylwia Winiarek kierownik Fractal Concept Centrum Psychologii i Rozwoju, która przybliżyła młodzieży aspekt zdrowia psychicznego. Do młodzieży swój głos skierował także pan Paweł Brenczukow trener gimnastyki, instruktor pływania z wykształcenia nauczyciel W-F, mówią o Nim „CZŁOWIEK Z PASJĄ”. Opowiedział o tym jaki wpływ na zdrowie ma aktywność fizyczna.

Sponsorami ww. imprezy profilaktycznej byli:

  1. Ośrodek Szkolenia i Wychowania OPH w Tczewie, który to zapewnił wszystkim uczestnikom niezapomniane doznania kulinarne w postaci słodkich wypieków.
  2. Restauracja K2 Borzechowo k/ Starogardu Gdańskiego i Hurtownia Owocowo-Warzywna  „SAD”, którzy to przygotowali przepyszne przekąski zdrowe dla wszystkich uczestników konkursu oraz soki ze świeżo wyciśniętych owoców i warzyw oraz przepyszne jabłka.
  3. Fundatorem nagród głównych było Starostwo Powiatowe w Tczewie.
  4. Upominki rzeczowe dla uczestników ze swoich gmin przygotowali także: Gmina Morzeszczyn, Miasto i Gmina Pelplin, Miasto i Gmina Gniew.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Starosta Tczewski Pan Mirosław Augustyn oraz Prezydent Tczewa Pan Mirosław Pobłocki.

PSSEREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułZ mieszkańcami o budżecie miasta na 2024 rok
Następny artykułPrzetarg na dokumentację remontu basenu przy TCSiR