Kiedy jest MIŁO? Wtedy, kiedy mamy czas dla siebie i innych, gdy możemy wziąć oddech pełną piersią, gdy dostrzegamy szczegóły, które sprawiają nam przyjemność! MIŁO! Tydzień Mobilności Aktywnej to okazja na takie doznania! W tym roku łączymy Tydzień Mobilności Aktywnej z VIII Ogólnopolskim Zlotem Rowerów Towarowych.  

Mieszkańcy i mieszkanki Tczewa na co dzień mogą spotkać się z rowerami towarowymi, ale takiego bogactwa rowerów jeszcze Tczew nie widział! W weekend od 9 do 11 września w grodzie Sambora odbywać się będzie VIII Ogólnopolski Zlot Rowerów Towarowych.

Rowery towarowe to rowery, którymi można przewozić cięższe i większe ładunki. Często nazywa się je też rowerami rodzinnymi, bo wiele osób używa ich do przewożenia dzieci. Rowery cargo służą też wielu przedsiębiorcom, doskonale zastępują samochód w mieście i poza nim. Mogą mieć skrzynie, platformy, mogą jeździć na dwóch lub trzech kołach. Wiele różnych modeli będzie można obejrzeć i przetestować na zlotowym pikniku na bulwarze nad Wisłą w sobotę 10 września.

Program zlotu jest bardzo bogaty: odbędą się m.in. wyścigi rowerów cargo, wielki przejazd rowerowy, piknik i pchli targ rowerowy, spektakl teatru na rowerze, joga na trawie czy warsztaty przyrodnicze dla dzieci. A wieczorem tradycyjny już alleycat (wyścig ulicami miasta) i specjalna (rowerowa) odsłona zabawnych pokazów filmowych z cyklu Łakocie i Witaminy w Warsztatowej Cafe!

Zlot Rowerów Cargo zakończy się w niedzielę wspólnym śniadaniem w Ogrodzie Miejskim (ul. Warsztatowa) oraz debatą, której celem jest przegląd inicjatyw krajowych na rzecz wzmocnienia roli transportu rowerowego wobec nowych wyzwań energetycznych państwa. Planujemy zaprezentować dokonania Gdyni (miejska wypożyczalnia rowerów cargo i system dopłat do zakupu rowerów) i Tczewa (udział Kurierów rowerowych w usługach publicznych Tczewa i Gdańska).

Bieżące informacje znajdują się w wydarzeniu na FB https://www.facebook.com/events/1980537892129770

Zlot Rowerów Cargo inauguruje coroczne, tczewskie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, ale na mieszkanki i mieszkańców Tczewa czekają atrakcje także w kolejnych dniach. Jak co roku rowerzyści mogą spodziewać się miłych poczęstunków w drodze do pracy czy szkoły, dzieciaki z tczewskich szkół przejdą ulicami miasta, by uwrażliwić kierowców na bezpieczeństwo dzieci, zorganizujemy rowerową historyczną grę miejską, kolejną edycję pieszej gry miejskiej „Drzewa dla Tczewa” oraz poczęstujemy dojeżdżających komunikacją publiczną pyszną lemoniadą.

Organizatorzy: Urząd Miejski w Tczewie, Tczewscy Kurierzy Rowerowi, Dzicy Przyrodnicy, Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia.

Partnerzy: Warsztatowa, Fundacja Uważni, Ogród Miejski w Tczewie, Spółdzielnia Socjalna „Heca”, firma Flex, Zakład Usług Komunalnych w Tczewie, Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza w Tczewie.

PROGRAM:

VIII Ogólnopolski Zlotem Rowerów Towarowych w Tczewie

10.09. – SOBOTA

„MIŁO! Pomagać!”

09.00-10.00 – transport rowerami cargo karmy dla zwierząt ze Schroniska w Tczewie start z siedziby Tczewskich Kurierów Rowerowych ul. Krótka 10

„MIŁO! Jechać razem”

11.00-12.00 – XV Miejski Przejazd Rowerowy – start z ul. Warsztatowej – meta na Bulwarze nad Wisłą

„MIŁO! się spotkać!

Bulwar nad Wisłą od 12.00 do 17.30:

wystawcy rowerów cargo i elektryków: Kross, Towarowe.pl, Hazay Bikes, Electofun

testowanie różnych modeli rowerów cargo

Strefa gastro – tu dobrze zjesz – Link Bistro, Spółdzielnia Lodziarska „Jasna”, Spółdzielnia Socjalna „Heca”

Strefa Chill + Strefa Animacji dla dzieci

12.00 – 15.00 Rowerowy Pchli Targ – wymienialnia części, sprzedaż używanych rowerów i części oraz akcesoria rowerowe

12.00 – 15.00 stoisko Spółdzielni Socjalnej „Zeroban” – torby, teczki, sakwy oraz różne akcesoria do domu i ogrodu uszyte w duchu less waste, czyli z przetworzonych, niepotrzebnych materiałów reklamowych

12.00 – 16.00 – Strefa Molkky (fińskie kręgle)

12.30 – 13.00 – Joga na trawie dla dzieci

12.30 – 13.00 – Warsztaty przyrodnicze z Dzicy Przyrodnicy

13.00 – 14.00 – wyścigi na rowerkach dla dzieci

12.00 – 14.00 – darmowe przeglądy rowerów od Korba Naprawa Rowerów

12.00 – 14.00 – Teatr Miejsca – Robert Poryziński Warsztaty “Ja, mama, tatulek i papier i sznurek” przeznaczone są dla rodzin (dzieci + opiekunowie).Warsztaty zakończone są wspólną paradą lalek w której uczestniczą uczestnicy wraz z przygotowanymi przez siebie papierowymi lalkami.

14.00-15.00 – przerwa obiadowa

15.00-16.00 – Warsztaty przyrodnicze z Dzicy Przyrodnicy

15.30-17.00 – wyścigi rowerów cargo

16.00-17.00 – Joga na trawie dla dzieci

16.30 – 17.30 – Teatr Miejsca- Robert Poryziński – Papierowe opowieści wg H. Ch. Andersena

Warsztatowa Cafe ul. Warsztatowa 2:

19.00 – 22.00 ognisko

19.00-20.30 – AlleyCat – wieczorny wyścig rowerowy ulicami miasta

20.30 – „Łakocie i Witaminy” rowerowy film (na wesoło) w “Warsztatowa Cafe”

11.09. – NIEDZIELA

Ogród Miejski w Tczewie przy ul. Warsztatowej:
10.00-13.00 – panele/dyskusje

MIŁO! Tydzień Mobilności Aktywnej

16.09. – PIĄTEK

„MIŁO! Codzienne dojazdy rowerem!”
W godzinach porannych na rowerzystów i rowerzystki będzie czekać pyszny poczęstunek. Śledź profil Tczewskich Kurierów Rowerowych by wiedzieć gdzie nas znaleźć.

„MIŁO! się o siebie troszczyć!”

W tym dniu ulicami Tczewa przejdzie masa dzieciaków ze szkół podstawowych. Chcą zachęcić kierowców, by nie pędzili tak ulicami miasta i zadbali o bezpieczeństwo dzieci pieszo i na rowerach! Będzie kolorowo! Będzie głośno! Będzie MIŁO!

17.09. – SOBOTA

„MIŁA! bo Rowerowa gra miejska

To atrakcyjny sposób na spędzenie wolnego czasu, połączony z odkrywaniem Tczewa i jego historii. Zapraszamy razem z Dawnym Tczewem.

Startujemy pod Tczewskimi Kurierami Rowerowymi na ul. Krótkiej 10
Zasady są proste: Śledź profil Dawnego Tczewa, na którym opublikujemy godzinę startu oraz  miejsca, w których sfotografujesz siebie na rowerze.

18.09. – NIEDZIELA

„MIŁO! Sadzić drzewa”

Drzewa dla Tczewa to gra miejska, w której osoby uczestniczące będą rozwiązywać zagadki, a finałem będzie wspólne sadzenie drzew.

„MIŁO! Świecić przykładem”
W godzinach wieczornych zapraszamy na ŚWIETLIK –  nocny przejazd rowerowy – pamiętajcie o oświetleniu i pozytywnym nastawieniu. Więcej informacji na profilu Tczew miasto dla rowerów.

19.09. – PONIEDZIAŁEK

„MIŁY! początek dnia”

W godzinach porannych lemoniada na węźle transportowym. Częstując lemoniadą nagrodzimy tych, którzy wybierają autobus lub pociąg jako środek transportu.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew oraz grantu Flex Foundation.

(Tczewscy Kurierzy Rowerowi)

Fot. Sławomir GawrońskiREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułIn Memoriam – podziękowania organizatora festiwalu
Następny artykułII  edycja „Muzyk(uj) bez ograniczeń” – przesłuchania 13 września