W ostatnim czasie nasz kraj mierzy się z trudną sytuacją. Ograniczenia w korzystaniu z komunikacji publicznej, zamknięte placówki kultury i ośrodki sportu, a do tego zdalne nauczanie dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych to tylko część obostrzeń, jakich musimy obecnie przestrzegać. Jednak, aby choć na chwilę odetchnąć i oderwać się od tej niełatwej rzeczywistości, chcemy wspólnie z mieszkańcami Tczewa powspominać, jak to dawniej w szkole bywało. Możliwość „cofnięcia się w czasie” daje nam Skarbnica – Tczewska Biblioteka Wirtualna, która w ostatnim czasie powiększyła się o kolejne wyjątkowe zbiory.

Wiele zmieniło się w szkole na przestrzeni lat – system nauczania, skala ocen, plan lekcji czy wyposażenie klasy. Nowoczesne tablice multimedialne zastąpiły tradycyjne, zielone tablice, a obowiązkowe wśród uczniów mundurki to dla młodego pokolenia relikt przeszłości. Zmiany te nie ominęły również szkół w Tczewie. Wiele z nich już nie istnieje, część działa do dzisiaj, a inne przeszły reorganizację, zmieniając całkowicie swoją strukturę. Przykładem takiej placówki jest choćby słynna Szkoła Morska, która początkowo funkcjonowała jako powszechna Szkoła Żeńska, po II wojnie światowej mieściło się tam Państwowe Liceum Pedagogiczne, a obecnie działa jako I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Szkoły Morskiej 1.

Świadectwa tych zmian możemy oglądać dzięki pracy i zaangażowaniu tczewskiej książnicy. Wśród najnowszych zdigitalizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną materiałów znalazły się fotografie oraz reprodukcje fotografii ze zbiorów Stanisława Zaczyńskiego. Przedstawiają one m.in. budynki szkół, wnętrza klas, wizerunki nauczycieli i uczniów oraz obchody różnych uroczystości szkolnych, np. pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej nr 12 w latach 90-tych czy obchody 75-lecia Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Maksymiliana Tytusa Hubera. Najstarsze zdjęcia pochodzą z lat 40-tych, a reprodukcja, która znalazła się w tej kolekcji przedstawia gmach szkolny I Liceum Ogólnokształcącego w 1911 roku.

Do tej pory Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie zamieściła na stronie Skarbnicy ponad 1380 obiektów, wśród nich m.in. pocztówki, fotografie, dokumenty życia społecznego oraz wszystkie numery Kociewskiego Magazynu Regionalnego. To jednak zaledwie ułamek zbiorów, które posiada książnica. Pozostałe zgromadzone przez lata materiały są systematycznie digitalizowane i opracowywane, aby już wkrótce powiększyć wirtualną bibliotekę.

Jeżeli chcecie zobaczyć, jak zmieniły się szkoły w naszym mieście na przestrzeni lat, odwiedźcie stronę: https://skarbnica.tczew.pl/

[MBP]



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułWyniki konkursu plastycznego „Odkrytka”
Następny artykułKradzież lampek na węźle