Miasto Tczew pozyskało dofinansowanie z Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na zakup drona do monitoringu jakości powietrza. Urządzenie będzie swego rodzaju latającym laboratorium, które mierzyć będzie kluczowe parametry jakości powietrza na terenie miasta, ma również pełnić funkcję prewencyjną. Będą je obsługiwać strażnicy miejscy po specjalistycznym przeszkoleniu i uzyskaniu odpowiednich uprawnień z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. 

W niedługim czasie do Straży Miejskiej w Tczewie trafi również w pełni elektryczne auto.

Jeżeli oba zamówienia zostaną zrealizowane zgodnie z planem, eko-patrol wyjedzie na ulice miasta jeszcze w bieżącym roku.

Stan monitorowania jakości powietrza w Tczewie jest bardzo istotny nie tylko z uwagi na duże natężenie ruchu oraz na używanie paliw stałych do ogrzewania domów. W Tczewie funkcjonuje sporo dużych przedsiębiorstw, również tych, które w procesie produkcji wykorzystują materiały niebezpieczne. Według spisu Urzędu Miejskiego, takich firm na terenie Tczewa jest aż 16. Straż Miejska cyklicznie otrzymuje zgłoszenia dotyczące wydobywających się nieprzyjemnych zapachów z ośrodków fabrycznych.

Największym jednak problemem obniżającym  jakość powietrza w Tczewie są paleniska gospodarstw domowych. W 2020 roku Staż Miejska wykonała 204 interwencje na podstawie Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach art.191 oraz  UUCPG  ( spalanie odpadów). Z tej liczby uciążliwy dym z kominów  odnotowano aż dla 193 nieruchomości.

M.T.



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKorekta rozkładów jazdy – od 23 września
Następny artykuł„Cztery pory roku w Tczewie. Kalendarz 2022” – do wygrania 4 tys. zł, na zgłoszenia czekamy do 15 października