8 września odbył się uroczysty jubileusz, który był okazją do przypomnienia początków formacji w Tczewie, przyznania nagród oraz wręczenia awansów. Strażnicy podziękowali także tym, którzy najbardziej wspierają ich działania.

– W Tczewie Straż Miejska powstała Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 20 września 1990 r. Formacja zaczęła funkcjonować rok później na podstawie zarządzenia ówczesnego prezydenta Tczewa, nieżyjącego już Ferdynanda Motasa. Pierwszym komendantem straży był Jerzy Wojszwiłło. – przypomniał Andrzej Jachimowski, komendant Straży Miejskiej.

Obecnie Straż Miejska liczy 27 funkcjonariuszy oraz 6 pracowników cywilnych. Straż ma bardzo szeroki zakres działań: obsługuje centrum rejestracji monitoringu miasta, gdzie dokonuje się zapisu z kamer zlokalizowanych na terenie Tczewa. Zajmuje się także profilaktyką bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez uczestnictwo w lekcjach szkolnych, przedszkolnych, spotkaniach z osobami starszymi, podczas festynów i pikników organizowanych w Tczewie. Ściśle współpracuje z policją, przekazując spostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa w mieście. W trudnym okresie pandemii Straż Miejska zajmowała się także dystrybucją przyłbic ochronnych i maseczek wśród mieszkańców, rozwożeniem żywności dla osób przebywających na kwarantannie oraz pomocą w punkcie szczepień.

Nagrodą za pracę Straży Miejskiej w Tczewie był otrzymany z rąk Wojewody Pomorskiego, certyfikat standaryzacji i certyfikacji straży miejskich i gminnych województwa pomorskiego.

– Życzę, aby Wasze starania na rzecz społeczności lokalnej były w najwyższym stopniu doceniane, żeby spełniły się oczekiwania dotyczące sprawiedliwych warunków pracy, z uwzględnieniem pragmatyki służbowej i zasad emerytalnych. – powiedział prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP, komendant Straży Miejskiej w Częstochowie Artur Hołubiczko.

Uroczystość była okazją do wręczenia strażnikom gratulacji, nagród i awansów oraz podziękowań wszystkim tym, którzy współpracują ze Strażą Miejską m.in. zarządowi miasta, Komendzie Powiatowej Policji, radnym.

– Życzę Wam wytrwałości oraz sił potrzebnych do inicjowania i angażowania się w przedsięwzięcia na rzecz społeczności lokalnej. Dziękuję także Krajowej Radzie Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP za otrzymany Krzyż Zasługi dla porządku publicznego i bezpieczeństwa osób oraz wspierania Straży Miejskiej w Tczewie. – oznajmił Mirosław Pobłocki prezydent Tczewa.

MLREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułKurs fotograficzny od 23 września w CKiS
Następny artykułSpotkanie z Ryszardem Karczykowskim – 15 września