LEAD Technologies Inc. V1.01

45 lat temu, 2 lipca 1980  r. rozpoczął się historyczny strajk w Fabryce Przekładni Samochodowych  (FPS) „POLMO” w Tczewie – trwał do 4 lipca. Był on odpowiedzią na ogłoszoną dnia 30 czerwca 1980 r. przez ówczesne władze PRL (ekipę Edwarda Gierka) podwyżkę cen komercyjnych niektórych gatunków mięs i wędlin. Cenami komercyjnymi zostają objęte przetwory mięsne w bufetach i stołówkach pracowniczych z dniem 1 lipca 1980 r., co bezpośrednio uderzyło w robotników i ich rodziny. Strajk w FPS „POLMO”  utorował drogę sierpniowym strajkom na Wybrzeżu i powstaniu „SOLIDARNOŚCI”.

Wiele się mówi o ówczesnych strajkach: 

w dniu 1 lipca – WSK”PZL-Mielec” (do 5 lipca), Zakłady Mechaniczne „Ursus” w Warszawie (do 4 lipca), Sanocka Fabryka Autobusów „Autosan”, Fabryka Obrabiarek Specjalizowanych „Ponar” w Tarnowie, Zakłady Metalurgiczne „Pomet” w Poznaniu (do 4 lipca) kierowcy Transbudu w Tarnobrzegu zatrudnieni przy budowie elektrowni Połaniec.

 w dniu 2 lipca – na niektórych wydziałach Huty „Warszawa”, w filiach Zakładów Mechanicznych „Ursus” we Włocławku i Ostrowie Wielkopolskim, w Centrum Naukowo-Produkcyjnym Technik Komputerowych i Pomiarów w Warszawie, Rzeszowskim Kombinacie Budowlanym w Dąbrowie Górniczej.

Wśród wielu przekazów często brakuje wzmianki o strajku w dniach 2-4 lipca 1980 r. w FPS „POLMO” W Tczewie. 

Dzięki tczewskim filatelistom prawda historyczna została upamiętniona na okolicznościowych kartkach i znaczkach pocztowych (opcja „MójZNACZEK).

Dzięki uprzejmości tczewskiego filatelisty p. Adama Murawskiego prezentujemy walor filatelistyczny wydany z okazji 45-lecia Tczewskiej Solidarności i nadany w  UP Tczew 1.



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułWarsztaty artystyczne
Następny artykułKino pod chmurką – Plenerowe Seanse Filmowe – 5 lipca