Józef Golicki, auto popularyzujący najnowsze dzieje Tczewa i jego mieszkańców, organizator festiwalu In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego, został jednym z 13 laureatów Fundacji Polcul.
Fundacja POLCUL powstała w 1980 roku w Australii z inicjatywy Jerzego Bonieckiego, przemysłowca z Sydney, społecznika. Zgodnie z wolą Bonieckiego POLCUL postawił sobie za cel popieranie niezależnych społecznych inicjatyw, szczególnie wydawnictw wolnych od państwowej cenzury.
Po zmianach ustrojowych w Polsce POLCUL stał się promotorem społeczeństwa obywatelskiego, to jest tych inicjatyw i tych cnót obywatelskich, które są fundamentem społecznie zakorzenionej demokracji.
Obecnie głównym celem POLCULU jest promowanie zaangażowania i gospodarności w duchu tolerancji i społecznej odpowiedzialności. Znalazło to wyraz w ukierunkowaniu POLCULU na nagradzanie „małych bohaterów” – ludzi, którzy nie tylko angażują się społecznie, często na poziomie lokalnym, ale także czyniąc to skutecznie, zarażając przy tym duchem społecznikowskim swoje otoczenie.
Nagrody POLCULU trafiają w ręce ludzi o poglądach centrowych, lewicowych i prawicowych, działaczy świeckich i księży. Od początku swego istnienia POLCUL podkreślał swą niezależność – stał ponad podziałami światopoglądowymi, ponad polityką partyjną i ponad ideologią. Stanowi to do dzisiaj podstawowe credo Fundacji.
W skład Kapituły Fundacji POLCUL, która decyduje o przyznaniu nagród, wchodzą: Czesław Bielecki, Mirosław Chojecki, Norman Davies, Jacek Federowicz, Janina Ochojska, Jan Pakulski, Zbigniew Nosowski, Jan Ołdakowski, Henryk Woźniakowski.
Polcul
REKLAMA MIEJSKA