9 pomorskich gmin, w tym Tczew,  podpisało umowy o dofinansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Łącznie trafi do nich około 6 mln zł.  Środki finansowe przeznaczone zostaną na wymianę tzw. kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych. Emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 8 000 ton rocznie.

Umowy podpisały gminy Ryjewo, Dębnica Kaszubska, Nowa Wieś Lęborska, Kępice, Borzytuchom, Debrzno, Człuchów, Ustka, a także miasto Tczew. Nieefektywne źródła ciepła wymienione zostaną w sumie w 297 lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.

– Zainteresowanie programem Ciepłe Mieszkanie w województwie pomorskim jest bardzo duże. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych posiadający indywidualne źródła ciepła na paliwo stałe od dawna na niego czekali. Podpisaliśmy umowy z pierwszymi dziewięcioma pomorskimi gminami, a wnioski kolejnych samorządów są w trakcie oceny przez naszych pracowników. Pod względem liczby wniosków, które do nas wpłynęły jesteśmy na drugim miejscu w Polsce, po województwie dolnośląskim. To bardzo cieszy. Inwestycje bowiem z pewnością przyczynią się do poprawy jakości powietrza w naszym regionie tłumaczy Szymon Gajda – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Najwięcej kopciuchów zlikwidowanych zostanie w gminie Ryjewo. Prace przeprowadzone zostaną w 63 lokalach mieszkalnych. Na drugim miejscu jest miasto Tczew.

– W Tczewie zarejestrowanych jest około półtora tysiąca tzw. kopciuchów. To dużo jak na 55 – tysięczne miasto o dość zwartej zabudowie. Od wielu lat podejmujemy działania, aby tę liczbę zmniejszyć. Przy wsparciu WFOŚiGW w Gdańsku, realizowaliśmy programy, których celem była wymiana źródeł ciepła. Działa u nas punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze, w którym mieszkańcy złożyli ponad 200 wniosków na kwotę blisko 1 mln zł. Ciepłe Mieszkanie jest doskonałym uzupełnieniem tych działań. Program adresujemy przede wszystkim do mieszkańców Starego Miasta, gdzie ciasna zabudowa, sędziwy wiek kamienic i największa liczba działających pieców kaflowych, są dla nas sporym wyzwaniem. Zależy nam, aby historyczne centrum Tczewa oddychało zdrowym powietrzem. Będziemy promować program i zachęcać mieszkańców do sięgania po dofinansowanie pomagając im we wszelkich formalnościach – zapewnia Mirosław Pobłocki – prezydent Tczewa.   

Dzięki realizacji programu Ciepłe Mieszkanie w 9 pomorskich gminach o ponad 8 000 ton rocznie zmniejszy się emisja dwutlenku węgla. Mniejsza będzie także emisja pyłów do atmosfery i benzo(a)pirenu.

– Dobra i sprawna współpraca pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku a jednostkami samorządu terytorialnego zaowocowała dużą liczbą wniosków, w porównaniu do innych regionów kraju. Zapraszamy kolejne gminy do składania dokumentów zachęca Michał Leszczyński – koordynator programu Ciepłe Mieszkanie w WFOŚiGW w Gdańsku.

Ciepłe Mieszkanie

Budżet programu dla województwa pomorskiego to 79 mln zł. Środki pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem Ciepłego Mieszkania jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie pyłów i gazów cieplarnianych poprzez likwidację nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe oraz poprawę efektywności energetycznej w budynkach wielorodzinnych.     

Program wspiera zastosowanie: kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła, a także podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Dodatkowo, przy okazji likwidacji źródła ciepła na paliwo stałe, możliwe jest wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kosztem kwalifikowanym w programie jest także przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia.

Wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny zależy od dochodów beneficjenta i wynosi od 15 000 do 37 500 zł.

Dystrybutorem środków w programie są gminy. To urzędnicy gminni najlepiej znają potrzeby swoich mieszkańców.

Program Ciepłe Mieszkanie realizowany będzie do 2026 roku. Obecny nabór trwa do końca bieżącego roku.

(WFOŚiGW w Gdańsku)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułSkwer Dmowskiego już gotowy
Następny artykułUlica Królowej Jadwigi – już po remoncie