28 czerwca 2021 roku na Rynku w Kościerzynie odbyło się ogłoszenie wyników Konkursu Literatury Kaszubskiej i Pomorskiej 2021. Dotychczas była to największa impreza promująca publikacje w języku kaszubskim oraz książki o Kaszubach i Pomorzu w języku polskim.

W tym roku ze względów epidemicznych – główny organizator Biblioteka Miejska im. Ks. Konstantego Damrota w Kościerzynie – zaproponowała nową formułę. Tradycyjnie podczas Targów kościerski Rynek wypełniony był stoiskami, na których swoje publikacje prezentowali wydawcy z Kaszub i Pomorza. W tym roku do Kościerzyny przybyli tylko nagrodzeni i wyróżnieni autorzy oraz wydawcy, by wspólnie uczestniczyć w ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród. Nagrody i wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach – wydawnictw literatury kaszubskiej i literatury pomorskiej. Wyboru laureatów dokonała komisja konkursowa w składzie: prof. Tadeusz Linkner – przewodniczący oraz prof. Kazimierz Nowosielski, Bogumiła Cirocka, Iwona Makurat, Renata Mistarz i Grzegorz Schramke – członkowie.  

Wśród laureatów w dziedzinie literatura pomorska znaleźli się dwaj autorzy z powiatu tczewskiego.

  • pierwsze miejsce wśród opracowań naukowych uzyskała publikacja ks. prof. dr. hab. Anastazego Nadolnego z Pelplina pt. Słownik biograficzny kapłanów wyświęconych w latach 1921-1945 pracujących w diecezji chełmińskiej (Wydawnictwo Bernardinum w Pelplinie)
  • drugie miejsce wśród książek – albumów uzyskała publikacja Kazimierza Ickiewicza pt. Szkoła Morska w Tczewie w latach 1920-1930 (Wydawcą książki było Starostwo Powiatowe w Tczewie)

 Kazimierz Ickiewicz

Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w KościerzynieREKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułPełnienie nadzoru inwestorskiego nad realizacją zadania inwestycyjnego pn.: “Modernizacja oświetlenia ulicy Ogrodowej i Wąskiej w Tczewie”
Następny artykułKażdy odczuwa ją inaczej – konkurs poetycko-literacki