Projekt „Czytelniczy rejs” dobiega końca, a wraz z nim kończy się cykl spotkań z wyjątkowymi ludźmi ze świata literatury, kultury i historii. Ostatnim gościem tczewskiej książnicy był Kazimierz Ickiewicz, nauczyciel, historyk i regionalista, który 8 grudnia poprowadził wykład online zatytułowany „Szkoła Morska w Tczewie w latach 1920-1930”. W jego trakcie widzowie mogli bliżej poznać dzieje szkoły, kulisy jej powstawania oraz realia życia w międzywojennym Tczewie.
Szkoła Morska była wyjątkową placówką edukacyjną, pierwszą tego typu w Polsce. Od momentu jej powstania rozpoczął się dla kraju chlubny okres w tradycji kształcenia morskiego. Nie dziwi zatem fakt, że rok 2020, na który przypadła setna rocznica jej powstania, został ogłoszony przez radnych powiatu Rokiem 100-lecia Szkoły Morskiej w Tczewie. Z tej okazji ruszył w sierpniu zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie projekt „Czytelniczy rejs”, który został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków z Funduszu Promocji Kultury. Jednym z ostatnich wydarzeń w ramach tego projektu było spotkanie online z panem Kazimierzem Ickiewiczem, który poprowadził wykład na temat Szkoły Morskiej w Tczewie.
Podczas swojego wystąpienia Kazimierz Ickiewicz opowiedział o powstaniu szkoły i jej początkach, pierwszym dyrektorze Antonim Garnuszewskim oraz o inauguracji, która odbyła się 8 grudnia 1920 r. Dzień ten jest współcześnie obchodzony jako Święto Szkoły Morskiej. Gość wspomniał również o historii statku szkolnego „Lwów” – od momentu powstania żaglowca do zakupienia go przez organizatorów szkoły.
Widzowie śledzący wykład mogli dowiedzieć się również, kogo przyjmowano do szkoły, jak wyglądało nauczanie czy praktyka na statku. Nie zabrakło ciekawostek i zaskakujących faktów. Jeden z nich dotyczył szkolnych podręczników. W tamtym czasie brakowało książek, więc wykładowcy sami stworzyli podręczniki do kształcenia młodego pokolenia marynarzy. Później powstało również szkolne wydawnictwo, które drukowało wiele publikacji, w tym statut i monografię szkoły.
Warto wspomnieć także o wysokim poziomie nauczania, jaki reprezentowała szkoła. Na 516 uczniów przyjętych do szkoły egzamin praktyczny zdało 152 uczniów, z kolei egzamin teoretyczny zdało 145 młodych marynarzy. Ze względu na wysoki poziom wykształcenia absolwenci Szkoły Morskiej znajdowali pracę nie tylko w żegludze, ale także w urzędach.
Kazimierz Ickiewicz zdradził również, że wkrótce ukaże się jego najnowsza książka „Szkoła Morska w Tczewie w latach 1920-1930”. Będzie to publikacja o charakterze popularnonaukowym skierowana głównie do młodzieży, mieszkańców Tczewa oraz środowiska Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Praca zawierać będzie rozdziały poświęcone m.in. działalności Szkoły Morskiej, sylwetkom głównych twórców szkoły, żaglowcowi szkolnemu „Lwów” i podróży marynarzy do Brazylii w 1923 roku, a także portowym nadziejom miasta w okresie międzywojennym.
Kazimierz Ickiewicz – historyk, publicysta, samorządowiec, nauczyciel, regionalista uhonorowany między innymi medalem Pro Domo Trsoviensi, Skrą Ormuzdową oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w roku 2011 wyróżniony przez Ministra Edukacji Narodowej tytułem Profesora Oświaty, w latach 1995-2004 dyrektor Zespołu Szkół Kolejowych w Tczewie, w latach 2004-2010 dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Antoniego Garnuszewskiego w Tczewie, od 1994 roku radny Rady Miejskiej w Tczewie, autor oraz współautor około 40 publikacji książkowych, ponad 50 artykułów naukowych i popularnonaukowych, a także ponad 300 tekstów publicystycznych zamieszczanych między innymi na łamach „Pomeranii”, „Studiów Polonijnych”, „Wiadomości Historycznych”, „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”, „Pomorza”, „Tek Kociewskich”, „Jantarowych Szlaków”, laureat Honorowego Kociewskiego Pióra, członek Rady Programowej Kociewskiego Magazynu Regionalnego.
Wybrane publikacje autorstwa Kazimierza Ickiewicza:
- „Druga wojna światowa wybuchła w Tczewie”
- „Morskie tradycje Tczewa”
- „Przewodnik po Tczewie i okolicy”
- „Z kadr historii Tczewa okresu międzywojennego”
- „Wojsko Polskie w Tczewie w latach 1930-2005”
- „Zarys tradycji wojskowych Tczewa 1930-2000”
- „Powrót Tczewa do Polski w 1920 roku”
Tekst i foto Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie
REKLAMA MIEJSKA