W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją Środowiskowy Dom Samopomocy Gminy Miejskiej Tczew zorganizował VII edycję wystawy pod hasłem „I Ty też możesz”. Motywem przewodnim tegorocznej wystawy została stokrotka – mały niepozorny kwiat, zwiastujący wiosnę, a tak naprawdę symbol zrozumienia i solidarności z chorymi na depresję.

Zeszłoroczne przedsięwzięcie odbiło się szerokim echem w naszym mieście, za sprawą mobilnej wystawy prezentowanej w kościołach, każdej z dzielnic Tczewa. W tym roku wystawa powróciła do Kina Helios, w Galerii Kociewskiej i również spotkała się z aprobatą mieszkańców miasta, i nie tylko.

„Jest to wyjątkowa impreza, dzięki której osoby chore na depresję mogą uzyskać wsparcie i pomoc. Depresja jest niezwykle ciężką, podstępną i niebezpieczną chorobą duszy oraz ciała. My jako placówka niosąca wsparcie osobom z chorobami psychicznymi, czujemy się odpowiedzialni za poszerzanie świadomości społecznej na temat rozpoznawania jej pierwszych objawów oraz sposobów radzenia sobie z nią.” – dodaje dyrektor ŚDS Gabriela Brządkowska.

W ramach psychoedukacji organizatorzy przygotowali interesujące informacje zawarte w folderach – zakładkach. Na ten szczególny wernisaż złożyło się prawie 50 prac Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Tczewie, mówiących o ich osobowości, wyrażających smutek, radość, obrazujących ich walkę z pokonywaniem depresji. Twórcy tych dzieł korzystali nie tylko z różnych technik malarskich, graficznych oraz technik zaczerpniętych ze sztuki ludowej, ale również z rzemiosła i rękodzieła artystycznego. Nie zabrakło także występów artystycznych uczestników, jak i muzyki na żywo granej przez zaproszonych gości. Zwieńczeniem wystawy był seans filmowy,
pt. „Opiekun”.

To już kolejne, tego typu wydarzenie kulturalne organizowane w naszym mieście. Tegoroczna edycja, jak i doświadczenia z lat poprzednich pokazują, że jest ona bardzo potrzebna w środowisku lokalnym. Uświadamianie społeczeństwa na temat depresji oraz sposobów przeciwdziałania, jest niejako priorytetem ośrodków wsparcia, jakimi są Środowiskowe Domy Samopomocy.  „Depresja nie dotyka ludzi słabych, tylko tych, którzy byli silni zbyt długo” Nie bój się prosić o pomoc!

(MOPS Tczew)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułPogotowie przeciwpowodziowe dla Tczewa
Następny artykułUwaga – oszuści nadal podszywają się pod GUS