3 września tczewscy widzowie będą mieli okazję wziąć udział w Short Waves on Tour 2021 – objazdowym konkursie polskich filmów krótkometrażowych by Short Waves Festival. To zestaw wybranych tytułów, które znalazły się w tegorocznej selekcji Konkursu Polskiego minionej edycji festiwalu.

Pokaz rozpocznie się o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki. Wstęp wolny!

Short Waves on Tour 2021 — konkurs polskich filmów krótkometrażowych

Jurorem stanie się każdy z widzów, mając szansę zagłosować na swój ulubiony krótki metraż. Film z największą ilością głosów zdobędzie nagrodę w wysokości 7.000 złotych! Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas finału konkursu 25 września na Latarnii w Wenei w Gnieźnie.

W tegorocznym zestawie nie zabraknie filmów, które zgłębiają skomplikowane relacje rodzinne, jak i stawiają czoła naszym mniejszym i większym obawom. Bohaterowie nie boją się patrzeć w przyszłość, sprawdzając co może nas czekać za kilkanaście lat; a także w przeszłość: powracając do trudnej relacji małżeństwa na odległość czy przeżywając początek millenium raz jeszcze. Nie odsuwamy się jednak od teraźniejszości, manewrując pomiędzy tinderowymi randkami, zmaganiami z pamięcią czy zanurzając się w mistyczny i tajemniczy świat polskiej wsi.

Program:

We have one heart, reż. Katarzyna Warzecha, animacja / dokument, 11’

Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję, wymienianą przed laty przez rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Dla Adama to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o ojcu, którego nigdy nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwala przenieść się niemal 40 lat wstecz, poczuć emocje łączące żyjących w różnych częściach świata zakochanych oraz odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.

Wyraj (Vyraj), reż. Agnieszka Nowosielska, fabuła, 21’

Podczas gdy Weronka walczy o zdrowie swojego ojca, otaczający ją świat przeczy regułom logiki. Czy to możliwe, że jej syn ma wpływ na stan zdrowia dziadka?

Niebieski Dym (Blue Smoke), reż. Katarzyna Gondek, eksperyment / dokument, 12’

Historia kobiety, która straciła pamięć w fabryce gofrownic.

Green, reż. Ivan Bambalin, fabuła, 15’

Przyszłość. Ziemia przeżywa apokalipsę zanieczyszczenia. Astronautka i matka Green decyduje lecieć na zrobionej przez sobie rakietę na inną planetę, żeby zebrać nasiona roślin i wrócić z nimi na Ziemię. Ona ma nadzieję uratować swoją chorą córkę i całą ludzkość.

Millenium, reż. Daria Godyń, animacja, 8’

Od stuleci człowiekowi towarzyszył lęk przed nowym tysiącleciem. Jest Sylwester 1999 – zbliża się “koniec świata”. Katastrofa, niepewność i gęstniejąca atmosfera milenijnej paranoi to tematy, na których skupia się ta animacja.

Julia nad morzem (Julia at the Seaside), reż. Mariusz Rusiński, dokument, 17’

Julia samotnie spędza swoje letnie wakacje nad morzem. Używając Tindera, spotyka się z różnymi ludźmi – niektórzy są natrętni, niektórzy niezręczni, ale może wśród nowo poznanych osób znajdzie się ktoś godny zaufania? O wszystkim tym twórcy opowiadają z mieszaniną czułości i ironii, za sprawą której “Julia…” wygląda jak film, jaki mogliby nakręcić Eric Rohmer i Milos Forman, gdyby tylko wybrali się na wspólne wakacje nad polskie morze.

Czas trwania: 84 minuty.

Zapowiedź Short Waves on Tour 2021 https://youtu.be/stQ6BPfRzbw

(CKiS)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułFinał Grand Prix Tczewa w Siatkówce Plażowej – znamy zwycięzców
Następny artykułHarcerska Orkiestra Dęta dla Ewy – koncert charytatywny