Grupa tczewskich seniorów rozpoczęła swój aktywny wypoczynek w organizowanych przez Zespół Opiekuńczy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, wczasach dla seniorów. Motywem przewodnim wczasów jest podróż po różnych krajach świata . Będzie ona trwała dwa miesiące, tj. lipiec i sierpień, do końca wakacji.

Uroczyste rozpoczęcie wczasów odbyło się 1 lipca 2024 roku w ogrodzie Zespołu Opiekuńczego MOPS. Pogoda dopisała, a seniorzy pojawili się ubrani w stroje afrykańskie. Pod kierunkiem terapeuty pani Magdaleny Pichlak zatańczyli w rytmie muzyki afrykańskiej. Tematem przewodnim rozpoczęcia wczasów był kraj Afryka. Było gwarno, wesoło, radośnie.

Na spotkanie z seniorami przybyła grupa znamienitych gości, którzy swą obecnością nadali imprezie szczególną rangę:

– Barbara Bałka – Pełnomocniczka Marszałka Województwa Pomorskiego ds. Polityki Senioralnej;

– w-ce Marszałek Józef Sarnowski

– z-ca Prezydenta Miasta Tczewa ds społecznych – Joanna Grabowska;

Warto podkreślić, że wczasy dla seniorów w Tczewie mają długoletnią tradycję. Początkowo organizowane były przez Zarząd Miejski PKPS w Tczewie (w latach 1975 – 1978, jako wczasy PKPS działkowe, ponieważ odbywały się na terenie ogródków działkowych), a od 1990 roku organizowane są przez MOPS. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem kierownika ZO, pani Wioletty Niewiarowskiej- Mindak, wspieranej przez odpowiedzialną, zaangażowaną i pełną pomysłów na zorganizowanie seniorom różnorodnych form aktywnego wypoczynku, kadrę pracowników.

Gości oraz uczestników wczasów uroczyście powitała pani Julita Jakubowska, dyrektor MOPS. Pani Julita podziękowała gościom za przybycie na spotkanie z seniorami, podkreśliła znaczenie tej formy aktywności, jej różnorodność i pozytywny wpływ na życie osób w złotym wieku. Tczew jest miastem przyjaznym dla seniorów, wspiera politykę senioralną . MOPS oferuje wiele form aktywności dla osób starszych. Następnie głos zabrała z-ca Prezydenta Tczewa i pan Marszałek. Padły miłe słowa dotyczące takiej formy spędzania czasu, uznania dla organizatorów oraz życzenia dobrej zabawy.

A potem nastąpiła uroczysta i pełna wzruszeń chwila. Pani Barbara Bałka z Urzędu Wojewódzkiego przekazała informację, że w ramach organizowanego od sześciu lat konkursu „POMORSKIE DLA SENIORA”, w kategorii ZWYCZAJNY NIEZWYCZAJNY SENIOR, nagrodę otrzymała seniorka, Wanda Droszkowska. Pani Bałka odczytała LAUDACJĘ, uzasadniającą przyznanie tego znaczącego wyróżnienia, po czym wręczyła dokument wzruszonej laureatce. Były życzenia, gratulacje, słowa uznania za działalność w zakresie rozwijania i uczestniczenia w ruchu samopomocy, którego seniorka jest niekwestionowaną liderką.

Pani Wanda Droszkowska to niezwykła osoba, która w swoich działaniach charakteryzuje się postawą ukazującą, iż własny czas to najbardziej wartościowa rzecz, jaką można ofiarować drugiemu człowiekowi. Swoją postawą mobilizuje inne osoby do podobnych działań, daje dobry przykład i nie ustaje w swoich dążeniach.

Pani Wanda podziękowała za nagrodę. Była bardzo wzruszona. Były brawa, radosne okrzyki, oczywiście zdjęcia z laureatką, która w LAUDACJI została nazwana między innymi jako osoba wyjątkowa, nadzwyczajna, fantastyczna i wspaniała. Pani dyrektor Julita Jakubowska, korzystając z okazji zaproponowała, aby nadal zachęcać seniorów do aktywności.

A co seniorzy będą robić podczas pobytu na wczasach?

Zapewne będą aktywnie uczestniczyć między innymi w:

– zabawach animacyjnych, integracyjnych i tanecznych,

– zajęciach kulturalno – rekreacyjnych,

– terapeutyczno – gimnastyczno – rehabilitacyjnych,

– różnorodnych formach terapii zajęciowej,

– wycieczkach, wyprawach, wypadach, piknikach i różnorodnych działaniach plenerowych, w ramach „ścieżki zdrowia”,

– oraz innych zdarzeniach, które już są przygotowane albo będą zorganizowane spontanicznie, w oparciu o pojawiające się pomysły.

Oprawę muzyczna zapewnił zespół Zespół Mega Ton pod kierunkiem pana Mariusza Dworakowskiego.

Podczas imprezy otwierającej WCZASY DLA SENIORÓW, był także poczęstunek w postaci obiadu oraz słodki poczęstunek. A po obiedzie, widać, że seniorzy nabrali sił, bo zaraz ruszyli do tańca, gdy pan Mariusz zaczął grać znane przeboje. Grupa tancerzy powiększała się, a ich uśmiechy i radość były bardzo zaraźliwe. Zaproszeni goście bawili się razem z grupą seniorów, widzieli jak pięknie i z fantazją otwiera się letni sezon dla aktywnych seniorów.

Grupa tczewskich seniorów, uczestnicząca we wczasach, to osoby młode duchem, pełne radości i chęci dalszego aktywnego uczestnictwa w życiu środowiska lokalnego. Mogą stanowić wzór do naśladowania. Wiadomo: Seniorzy maja moc!

(Julita Jakubowska dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułWarsztaty w Fabryce Sztuk – 2 i 4 lipca
Następny artykułKoniec IV edycji kampanii MIŁO! w mieście