Regionalna promocja w tczewskiej bibliotece

169

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie odbyła się promocja nowego wydawnictwa regionalnego pt. „Materiały etnograficzne z Pomorza Gdańskiego. Kaszuby – Kociewie – Powiśle. Uczestnikami spotkania byli członkowie i sympatycy ZKP oddział Kociewski w Tczewie. Autorem publikacji jest Józef Łęgowski, którego biografię zaprezentował Krystian Zdziennicki.

Bohater spotkania był synem chłopa Jana i Marianny z domu Kozłowskiej. Uczył się w Pelplinie i Chełmnie w gimnazjum, studiował we Wrocławiu i Królewcu. Profesor gimnazjalny kolejno: w latach 1881–1886 w Wejherowie, w latach 1886–1893 w Arnsbergu w Westfalii, w latach 1893–1905 w Wągrowcu i wreszcie od 1905 w Poznaniu. Na emeryturę przeszedł w 1915, a w 1918 włączył się aktywnie do tworzenia szkolnictwa polskiego na terenie zaboru pruskiego.  2 maja 1922 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.. Był autorem pracy „Kaszuby i Kociewie”, w której zawarł pierwszy obszerniejszy obraz etnograficzny obu regionów i zachęcał nie tylko do zwiedzania Gdańska, Sopotu i Helu, ale także tzw. „Szwajcarii Kaszubskiej”. Współpracował m.in. z „Pamiętnikiem Fizjograficznym”, „Wisłą” i „Wszechświatem”, pisał też pod pseudonimem Dr. Nadmorski. Zmarł w Poznaniu w 1930 roku.

     Publikację poszerzono o współczesne komentarze historyczno – etnograficzne, których autorami są Magdalena Kargul, dr Michał Kargul i Krystian Zdziennicki.

Podczas prezentacji książki wydanej przez oficynę „Region” dyskutowano o Pomorzu, Kociewiu, Powiślu pod kątem badań etnograficznych, językowych i stanie publikacji naukowych.

Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie.

Uczestnikami spotkania byli:

Członkowie ZKP oddział Kociewski Tczew,

dr Michał Kargul – wiceprezes ZKP,

dr Krzysztof Korda – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej,

prof. Maria Kęsik – Pająkowska – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

(T. Jagielski)REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułSkorzystaj z bezpłatnej mammografii – 14 stycznia w Tczewie i Pelplinie
Następny artykułNiedźwiedź i Masza czyli gdzie moja kasza? – spektakl dla dzieci – 9 stycznia