W sobotę, 10 września 2022 roku, o godzinie 16:00, w ramach Międzynarodowych Dni Dziedzictwa, w Fabryce Sztuk przy ulicy 30 Stycznia 4, odbędzie się promocja książki Aloisa Jiráska Tczewski stos, w tłumaczeniu Marioli Guzy, ze wstępem merytorycznym prof. dra hab. Miloša Řezníka, dyrektora Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie.  

Na kartach beletryzowanej publikacji, wydanej nakładem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Alois Jirásek prezentuje czytelnikom burzliwy wątek dziejów polsko-czeskich, począwszy od pojawienia się na Pomorzu zaciężnych oddziałów husyckich sprzymierzonych z królem Władysławem Jagiełłą, poprzez krwawe walki toczone z rycerzami i najemnikami krzyżackimi, aż po podpalenie przedmieść Tczewa i brutalne rozprawienie się z kolaborantami, którzy „przeciw własnemu narodowi dawali pomoc Niemcom”.

Dlaczego Alois Jirásek  nazywany jest „czeskim Sienkiewiczem”?

Kim byli Jan Czapek z Sanu, Mikołaj z Michałowa oraz Sędziwój z Ostroga?

Które wydarzenia przedstawione na kartach XIX-wiecznej opowieści są autentyczne, a które mijają się z prawdą historyczną, będąc jedynie wytworem wyobraźni autora?

Czy w Tczewie rzeczywiście zapłonął tytułowy stos?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będą Państwo mieli okazję poznać podczas sobotniego spotkania. 

Zapraszamy serdecznie!

Wstęp bezpłatny.

Zapraszają:
Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie

Fabryka Sztuk w Tczewie
Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej

Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie 

Alois Jirásek (1851-1930) – historyk, nauczyciel, powieściopisarz, dramaturg, nowelista, absolwent Uniwersytetu Karola w Pradze, jeden z najważniejszych przedstawicieli czeskiej beletrystyki historycznej, autor ponad 200 utworów, m.in. Skalakowie (1875, wyd. pol. 1949), Uroki świata (1880, wyd. pol. 1897), Psiogłowcy (1884, wyd. pol. 1948), Skały (1886, wyd. pol. 1956), Bractwo (t. 1–3 1899–1908, wyd. pol. 1957).

O książce:

Wyłącznie tytułem wstępu wyjawię, że Tczewski stos Jiráska opowiada o okresie wojny Polski z Krzyżakami w latach 1431-1435, a dokładniej o wydarzeniach z sierpnia 1432 roku. Jej bohaterami są husyci, ich radykalny odłam zwany sierotkami, współpracujący „w polu” z Polakami w pokonaniu rycerzy i najemników krzyżackich. (…) Historia ta prowadzi do pożaru w Tczewie (…) i do wydarzenia, które w oczach współczesnych wydaje się haniebne i nieludzkie (…) husyci po zdobyciu miasta urządzili tczewski „stos” – rzekomo spalili Czechów kolaborujących z Krzyżakami, stanowiących hordę czeskich najemników przy boku rycerzy z czarnym krzyżem na płaszczach. (…) Polecam lekturę tej książki, bo omawia fragment naszej historii, wielu z nas nieznanej. Pozwoli ożywić w nas świadomość, że w bitwie o Tczew, w wojnie Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim, walczyły po stronie polskiej trudne do pokonania wojska husyckie, posiadające wysokie morale, zdolnych przywódców i stosujące nowatorską taktykę walki przy wykorzystaniu taboru.

– dr Krzysztof Korda
dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie

Tekst:

Monika Jabłońska

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułWrześniowe Targowisko – zmiany w organizacji ruchu
Następny artykułVIII Ogólnopolski Zlotem Rowerów Towarowych w Tczewie