Długoletni proboszcz najstarszej parafii w Tczewie, gorliwy duszpasterz, Prałat honorowy Jego Świętobliwości, Kanonik senior Kapituły Katedralnej Pelplińskiej, egzorcysta, diecezjalny duszpasterz neokatechumenatu, wybitny znawca sztuki, Honorowy Obywatel Miasta Tczewa – ksiądz prałat Piotr Wysga. 1 lipca przypada 55-lecie Jego posługi duszpasterskiej w Tczewie.

Gdy jako kleryk w pelplińskim seminarium, przyjeżdżał do komisji poboru wojskowego w Tczewie i przy okazji odwiedzał Farę, mówił sobie w duchu: „Obym nigdy nie był wikariuszem w tym kościele”. Zaznaczyć należy, że powyższa ocena była wynikiem odbioru wizualnego świątyni, która wymagała gruntownego remontu. Stało się inaczej niż życzył sobie młody kleryk Wysga. Został najpierw wikariuszem, a potem proboszczem tej świątyni. Przez ponad pół wieku związał się nie tylko z tczewską parafią, ale i miastem. Jego inicjatywy przyczyniły się do rozwoju życia duchowego i kulturalnego Tczewa.

Nie sposób wymienić wszystkich dokonań i zasług Prałata. M.in. w celu ich udokumentowania Józef Ziółkowski z Fabryki Sztuk postanowił zrealizować film „Ksiądz Prałat Piotr Wysga Prawda – Dobro – Piękno”. To rozmowa przeplatana archiwalnymi fotografiami. Posłuchamy o ważnych wydarzeniach w historii staromiejskiej parafii i diecezji pelplińskiej: Festiwalach Twórczości Sakralnej, pożarze kościoła w 1982 roku, wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II w Pelplinie, utworzeniu szkoły katolickiej. Wraz z Księdzem Prałatem zaglądamy też do Fary św. Krzyża – najstarszego zabytku w Tczewie. Bohater filmu z pasją po niej oprowadza, przedstawiając fakty i różne ciekawostki, których nie znajdziemy w przewodnikach.

Film dostępny jest na kanale YouTube Fabryki Sztuk: https://youtu.be/qq5rmNT_A6g

Rozmowę przeprowadził: Józef Ziółkowski

Zdjęcia do filmu: Jerzy Cyganowski, Natalia Kuśmierczuk

Montaż, grafika: Natalia Kuśmierczuk

Wykorzystano zdjęcia autorstwa: Józefa Ziółkowskiego, Natalii Kuśmierczuk, Rafała Grzenkowskiego, Stanisława Zaczyńskiego, Stanisława Pacewskiego, Henryka Szwedy oraz materiały archiwalne Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie, „Dziennika Bałtyckiego” i Fabryki Sztuk



REKLAMA MIEJSKA
Poprzedni artykułVotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Tczewa
Następny artykułPogoń Tczew finalistkami Pucharu Polski w piłce plażowej kobiet!